Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto wybrać halę stalową zamiast murowanej?

Dlaczego warto wybrać halę stalową zamiast murowanej?

Intensywny rozwój branży logistycznej, a także rynku mniejszych i większych producentów sprawia, że istnieje też coraz większe zapotrzebowanie na hale przemysłowe i magazynowe. Inwestorzy otrzymują do wyboru dwie możliwości – budowę stałej hali murowanej lub wybór nowoczesnego obiektu ze stali. Która opcja jest korzystniejsza i jakie zalety mają oba rodzaje konstrukcji?

Hale murowane i stalowe – czas budowy

Kiedy biznesmen przygotowuje się do rozbudowy firmy lub planuje jej założenie, pierwszym elementem, w który musi zainwestować, jest najczęściej budynek. Zarówno magazynowanie, jak i produkcja wymagają odpowiednich warunków, które zagwarantują dach i wentylowane pomieszczenia.

Zarówno hale murowane, jak stalowe mają swoje dobre strony, jednak ważnym aspektem, który decyduje o wyborze, jest czas budowy obiektu. Konstrukcje stalowe zazwyczaj wznoszone są błyskawicznie, bowiem na placu budowy pojawiają się gotowe moduły, do ustawienia i zespawania w stabilną całość. Firmy takie jak Spawmix. ZUP zazwyczaj opracowują własne technologie łączeń elementów oraz przygotowują komponenty tak, że ich ustawianie przypomina budowanie z klocków. Przeciętne czasy budowy obiektu murowanego i hali stalowej wynoszą odpowiednio 5 miesięcy i 3 tygodnie. Warto przy tym pamiętać, że na czas tworzenia obiektu wpływa oczywiście jego wielkość i stopień skomplikowania projektu.

Możliwości rozbudowy hal stalowych i murowanych

Na korzyść hal stalowych przemawia czas ich budowania, ale nie tylko. Są korzystniejszym wyborem również wtedy, kiedy bierze się pod uwagę rozbudowę. Większość konstrukcji stalowych wykonana jest w technologii modułowej, dzięki czemu wystarczy usunięcie jednej ściany i dołożenie kolejnych elementów. Możliwości powiększania takiego obiektu są niemal nieograniczone, a jedyną barierą pozostaje ilość dostępnego terenu.

O możliwościach konstrukcji stalowych świadczy jedna z największych na świecie hal w fabryce Boeinga, która – stale rozbudowywana od lat 60. ubiegłego wieku – obecnie ma 13,3 mln m3 kubatury i zajmuje 40 ha. Inne gigantyczne konstrukcje tego typu to np. Tropical Island pod Berlinem – największa hala bez filarów o kubaturze 5,5 mln m3, giełda kwiatowa w Aalsmeer w Holandii o pow. 518 tys. m2 oraz New Century Global Center w Chengdu – budynek o długości 500 m.

Inne zalety hal stalowych

Krótki czas budowy oraz możliwość szybkiego powiększenia powierzchni pod dachem to nie jedyne atuty, jakie wyróżniają hale stalowe. Przewagę nad konstrukcjami murowanymi dają im też takie cechy, jak:

  • znacznie niższe koszty materiałów i pracy przy budowie hali,
  • znacznie mniejsze straty materiałowe, bowiem na miejsce budowy docierają gotowe już moduły,
  • możliwość demontażu hali i przeniesienia jej w inne miejsce,
  • znacznie mniejsza masa obiektu, dzięki której można go stawiać nawet na luźniejszych gruntach,
  • możliwość budowania dużych powierzchni pod dachem bez podpór, co sprzyja transportowi wewnętrznemu i zagospodarowaniu.

Konstrukcje stalowe budzą obawy w związku z podatnością materiału na korodowanie. Zabezpieczeniem przed tym zjawiskiem może być jednak zwykłe ocynkowanie i malowanie proszkowe. Ściany i dachy takich obiektów można ponadto ocieplać i wyposażać w bramy, drzwi, okna, rampy, świetliki i inne usprawnienia. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz