Artykuł sponsorowany

Co potrafi nowoczesny robot przemysłowy?

Co potrafi nowoczesny robot przemysłowy?

Roboty przemysłowe są już dziś powszechnie wykorzystywane w wielu zakładach na liniach montażowych, w laboratoriach i innych miejscach, w których ważna jest precyzja oraz szybkie tempo pracy. Możliwości tych nowoczesnych urządzeń są niemal nieograniczone.

Krótka historia robotów

Robotyka to stosunkowo nowa dziedzina, dzięki której, szczególnie w polskich warunkach, powoli następuje automatyzacja procesów produkcyjnych. Roboty stanowią jeden z wiodących produktów na rynku i aż trudno uwierzyć, że chociaż są one znamieniem współczesności, to ich początki sięgają aż 350 roku p.n.e. Wówczas grecki matematyk Archytas z Tarentu skonstruował mechanicznego gołębia napędzanego parą, który poruszał się w powietrzu. W XII wieku Arab Al-Jazari wymyślił zabawkę w postaci metalowej łodzi z czterema grającymi muzykami. Do grona wynalazców dołączył też Leonardo da Vinci, twórca mechanicznego rycerza naśladującego człowieka. Pierwszy oficjalnie uznany android powstał w 1525 roku, było to dzieło Hansa Bullmanna. Figurka grającej na lutni kobiety jest dziś dostępna w muzeum wiedeńskim. 

Mechaniczne zabawki, gadające i wykonujące różne czynności figury tworzono co kilkanaście lat, aż do czasów współczesności, kiedy komputery i nowoczesne technologie umożliwiły zrobienie milowego kroku w kierunku dzisiejszych robotów przemysłowych. Pierwszego takiego robota skonstruował w 1954 roku George Devol. Był to elektryczny wózek bez kierowcy, który wykorzystywano w sklepie do transportu towarów z magazynu. W latach 50. rozwijała się sztuczna inteligencja, powstał język programowania, teoria logiki do rozwiązywania skomplikowanych problemów matematycznych. Większość z nich podporządkowana była wojsku i programom kosmicznym, ale w 1956 roku rozpoczęła się era IBM, znaczącego twórcy dziedziny komputeryzacji. Pierwszego robota cylindrycznego zbudowano w 1960 roku, a kolejne 10 lat to gigantyczny postęp w dziedzinie robotyki. 

Nowoczesne roboty i ich możliwości

Druga połowa XX wieku i początek XXI wieku to okres uznawany za najbardziej dynamiczny w rozwoju różnych technologii. Wraz z miniaturyzacją, doskonaleniem komputerów, zwiększaniem ich mocy obliczeniowej i zakresu pracy pojawiło się miejsce dla dzisiejszych robotów przemysłowych. Wśród nich znaleźć można wyspecjalizowane jednostki produkowane przez firmę Comau Poland Sp. z o.o., które osiągają niezwykłe prędkości pracy i wyjątkową precyzję ruchów. Przykładowo rodzina robotów Racer, uznawanych dziś za najszybsze na rynku, została skonstruowana w taki sposób, że zachowują one bardzo dużą elastyczność działania, dzięki czemu można je przystosować do wielu prac. Pierwszy taki robot w 2014 roku otrzymał zasłużoną nagrodę na targach i został uznany produktem roku.

Przez dwa lata rodzina Racerów powiększyła się o dwa kolejne modele, różniące się zarówno udźwigiem, jak i długością ramienia, dzięki czemu każdy z modeli przystosowany jest do innego zakresu prac. Zróżnicowanie oraz elastyczność sprawiają, że nowoczesny robot przemysłowy może wykonywać takie czynności, jak obsługa maszyn, polerowanie, pakowanie, uszczelnianie, odlewnictwo, spawanie, montaż, pomiary itp. Wśród stosowanych w przemyśle robotów jest bardzo duże zróżnicowanie zarówno w odniesieniu do obszaru pracy, jak i rodzaju wykonywanych czynności. Największe maszyny pracują na dużych płaszczyznach i pod znacznym obciążeniem. Te małe, o udźwigu do kilku kilogramów, mogą wykonywać bardzo precyzyjne zadania w małej przestrzeni, ale z wyjątkową dokładnością i szybkim tempem pracy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz