Artykuł sponsorowany

Automatyzacja systemów energetycznych – nowoczesność i bezpieczeństwo

Automatyzacja systemów energetycznych – nowoczesność i bezpieczeństwo

Rozwój społeczeństwa od zawsze związany jest z rozbudową przemysłu oraz zużyciem ogromnej ilości energii. Ma to wpływ zarówno na sposób życia, jak i prawidłowe jego funkcjonowanie. Zapewnienie prawidłowego działania tych dziedzin wymagało stworzenia odpowiednich narzędzi.

Technologia w służbie człowieka

Efektywność energetyczna, optymalizacja zużycia energii, usprawnienie funkcjonowania przemysłu to zagadnienia, które coraz częściej mają znaczący wpływ na wiele dziedzin naszego życia. Odpowiednie  zautomatyzowanie procesów produkcyjnych oraz wykorzystanie systemów nadzorujących pracę zapewnia niższe koszty produkcji i lepsze wykorzystanie zasobów, jak również zwiększenie bezpieczeństwa. Wdrażaniem tego typu kompleksowych rozwiązań zajmuje się Instytut Automatyki Systemów Energetycznych, który swoją siedzibę ma we Wrocławiu, a początki jego działalności sięgają 1949 r. Instytut jest producentem i dostawcą specjalistycznych narzędzi programowych, systemów i urządzeń automatyki. Należą do nich między innymi system automatyki i stacje operatorskie typu MASTER. Może być on stosowany w różnorodnych konfiguracjach np. jako kompleksowy system nadzoru nad obiektem wykonujący automatyczną regulację i sterowanie lub monitorowanie pracy obiektu. W swojej ofercie IASE posiada także elektrohydrauliczny regulator turbiny UNIMAT, system monitoringu maszyn wirujących UNIKONT lub systemy automatyki ARCM bloków energetycznych oraz system dyspozytorski do wspomagania pracy dyspozytorów wszelkich procesów technologicznych. Jednostka ta zajmuje się również pracami badawczo-rozwojowymi i projektowymi oraz montażem, serwisem i szkoleniem w zakresie obsługi dostarczonych urządzeń. Wewnętrzne laboratorium wykonuje badania środowiskowe urządzeń i systemów w zakresie oddziaływań klimatycznych, mechanicznych i elektromagnetycznych. Wieloletnia współpraca z ośrodkami badawczymi i środowiskami akademickimi sprawia, że priorytetem Instytutu jest ciągły rozwój i innowacyjność.

Przyszłość systemów automatyzacji

Niewątpliwy wpływ na dalsze udoskonalanie tego typu systemów będzie miała współpraca  wielu środowisk, zarówno naukowców, programistów, jak i specjalistów reprezentujących tę gałąź przemysłu. Priorytetami tej kooperacji powinny być ograniczenie szkodliwego wpływu przemysłu na środowisko, zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonowania systemów oraz zmniejszenie wykorzystania złóż naturalnych. Dodatkowy cel to także obniżenie kosztów związanych z przemysłem. Światowa konkurencja wymusza ciągłą modernizację i rozbudowę tych technologii. Dlatego tak ważne są prowadzone badania i projekty wdrażane przez odpowiednie jednostki takie jak  Instytut Automatyki Systemów Energetycznych.

Wynika z tego, że nakłady ponoszone na rozwój automatyzacji systemów zarówno w energetyce, jak i w przemyśle przyniosą obecnie oraz w przyszłości wymierne efekty. Będą one miały również bezpośredni wpływ na otaczający nas świat oraz rozwój i podniesienie jakości życia społeczeństwa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz