Artykuł sponsorowany

Automatyka przemysłowa w gospodarce wodno-ściekowej

Automatyka przemysłowa w gospodarce wodno-ściekowej

Automatyzacja procesów jest dziś stałym elementem działania zakładów produkcyjnych i usługowych. Dzięki elektronice można nie tylko ograniczyć ciężką pracę robotników, ale też zwiększyć dokładność pomiarów i precyzję produkcji. Automatyzacja następuje również w gospodarce wodno-ściekowej.

Zautomatyzowane oczyszczanie ścieków

Ochrona środowiska jest obecnie na topie. Właśnie dlatego bardzo dużą wagę przykłada się do takich rozwiązań, które mają na celu efektywniejsze eliminowanie zanieczyszczeń komunalnych i przemysłowych do otoczenia.

Produkcja ścieków jest naturalną konsekwencją funkcjonowania każdej metropolii. Brudna woda z gospodarstw domowych i obiektów przemysłowych czy z systemu kanalizacji wymaga oczyszczenia w celu odizolowania fizycznych i chemicznych zanieczyszczeń. Zazwyczaj do takich procesów stosuje się różne środki biologiczne, aktywne enzymy i bakterie, które rozkładają wiele związków do prostych postaci. Efektywność procesów w nowoczesnych oczyszczalniach wynika z ich pełnej automatyzacji. Do podstawowych systemów temu służących zalicza się urządzenia pomiarowe pozwalające na zachowanie pełnej kontroli nad ściekami dostarczanymi oraz opuszczającymi oczyszczalnię składnikami wyjściowymi.

Pomiary wiążą się z odpowiednim systemem komunikacji. Dzięki niemu dane są przesyłane i zapisywane na nośnikach, dając materiał do kontroli i badań. Wśród stosowanych powszechnie rozwiązań znajdują się też: systemy telemetryczne, monitoring obiektowy czy oprogramowanie do ewidencjonowania.

Wykonanie właściwie sprawdzających się w danym obiekcie systemów wymaga przede wszystkim uwzględnienia jego specyfiki. Z tego powodu firmy takie jak Zakład Przemysłowych Systemów Automatyki Sp. z o.o. zajmują się nie tylko samą instalacją automatyki w oczyszczalniach ścieków, ale również ich projektowaniem. Dzięki zastosowaniu tak kompleksowego rozwiązania możliwy jest odpowiedni dobór aparatury kontrolno-pomiarowej, obiektowej oraz wykonanie jej montażu w najodpowiedniejszej lokalizacji.

Automatyka w stacjach uzdatniania wody i przepompowniach

Uzdatnianie wody to jeden z procesów, który ma na celu przygotowanie jej do celów użytkowych, czyli do możliwości spożywania przez ludzi i zwierzęta lub do celów gospodarczych. Woda ma kilka klas czystości, a ich określenie wymaga stosowania specjalnych pomiarów. Jeśli dane medium nie spełnia określonych norm, możliwe jest podniesienie jego jakości po zastosowaniu różnych procesów filtracyjnych, które usuną zanieczyszczenia chemiczne lub fizyczne. Automatyka takich prac sprowadza się do sterowania procesem uzdatniania wody oraz do jego nadzorowania.

Proponowane przez specjalistów rozwiązania dostosowane są zarówno do dużych, jak i do małych stacji. Wiąże się to z potrzebą projektowania każdego z takich systemów indywidualnie. W projektach uwzględniane są na przykład pompy głębinowe i ich wydajność, układy regulacji filtrów, sterowanie poziomem wody w zbiorniku, poziomem stężenia chloru, ciśnienie wody w sieci wodociągowej, a także dziesiątki innych elementów. Szczególnie ważne w takich systemach są elementy pomiarowe. To dzięki nim możliwe jest stałe kontrolowanie jakości wody oraz ciśnienia na różnych etapach jej przemieszczania. Pomiary sprzyjają także takim procesom technologicznym, jak zmiękczanie, odżelazianie, demineralizacja czy odgazowanie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz