Artykuł sponsorowany

Atuty stali TOOLOX i RAEX® w przemyśle

Atuty stali TOOLOX i RAEX® w przemyśle

Nie od dzisiaj wiadomo, że niektóre gałęzie przemysłu mają o wiele większe wymagania co do stali niż pozostałe. Warto wśród nich wymienić przede wszystkim przemysł ciężki, rolny, maszynowy i motoryzacyjny. To w ich obrębie potrzebujemy wyjątkowych stali, takich jak TOOLOX i RAEX®, bezkonkurencyjnych w swojej klasie. Przyjrzeliśmy się ich najważniejszym atutom.

Stale TOOLOX – wyjątkowa twardość

Z katalogów wiodącego dystrybutora stali – firmy Multistal & Lohmann Sp. z o.o. Hurtownie Stali Jakościowych Poznań-Mikołów-Warszawa – łatwo dowiemy się, że TOOLOX to nowoczesny typ stali narzędziowej i konstrukcyjnej maszynowej ulepszonej cieplnie. Co to oznacza w praktyce? Podobnie jak wiele innych dostępnych na rynku stali, TOOLOX ma niską zawartość węglika. Opracowano ją jednak specjalnie do tworzenia narzędzi oraz obróbki mechanicznej. Do wyboru mamy dwa typy: TOOLOX 33 oraz TOOLOX 44. Pierwsza z nich ma twardość na poziomie 280‐330HB, natomiast druga – 410‐475HB, co czyni ją jedyną dostępną na rynku stalą o takiej twardości. Jako że obie są wstępnie utwardzane i wysoce jednorodne, poziom ich twardości jest taki sam niezależnie od miejsca, w którym zostanie zmierzony. Ponadto stale TOOLOX sprzedawane są w formie natychmiast gotowych do użycia, ulepszonych cieplnie bloków i płyt o wysokim stopniu skrawności. Znacząco obniża to koszty oraz czas produkcji z ich wykorzystaniem.

Skąd biorą się dobre właściwości stali TOOLOX?

Stale TOOLOX są od dwóch do trzech razy bardziej wytrzymałe od stali o podobnej twardości. Efekt ten zapewnia specyficzna morfologia węglika zawartego w stali TOOLOX. Wpływ na to ma nie tylko niska zawartość węglika, ale także wysoka szybkość chłodzenia stali podczas procesu hartowania. Owa wysoka wytrzymałość, w połączeniu z wysoką twardością, czynią stale TOOLOX bardziej odpornymi na zużycie. Mogą one ponadto pracować w bardzo dużej temperaturze bez utraty swoich właściwości. Od innych stali podobnej klasy TOOLOX odróżnia się także niższymi napięciami szczątkowymi ze względu na wysoką temperaturę odpuszczania po hartowaniu. Prowadzi to do uniknięcia niepożądanego procesu odprężania stali nawet po wielu godzinach ciężkiej obróbki mechanicznej.

Stale RAEX® – dla ciężkiego sprzętu

Jeśli nie zajmujemy się obróbką mechaniczną stali, a w przemyśle wykorzystujemy ciężki sprzęt narażony na wysokie zużycie wywołane ścieraniem: dźwigi, naczepy, maszyny górnicze, do robót ziemnych, obróbki drewna czy choćby silosy lub betoniarki – wiemy, jak istotna jest wytrzymałość stali. Blacha trudnościeralna RAEX®, której jesteśmy Certyfikowanym Dystrybutorem na Polskę, charakteryzuje się jednak nie tylko tym parametrem, ale także zmniejszonym ciężarem. Pozwala to na zwiększenie maksymalnego załadunku o dwadzieścia lub nawet więcej procent, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich właściwości stali o porównywalnych parametrach wytrzymałościowych. Mocno wpływa to nie tylko na efektywność prac, ale także ich opłacalność, zmniejszając koszty paliwa oraz umożliwiając wydłużenie okresu eksploatacji maszyn.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz