Artykuł sponsorowany

ABC recyklingu tworzyw sztucznych

ABC recyklingu tworzyw sztucznych

Recykling jest istotny dla zachowania zdrowia naszej planety, a zatem nas wszystkich. Odpadki, szczególnie z tworzyw sztucznych, bezwzględnie należy poddawać uzdatnieniu do ponownego wykorzystania. Natura wprawdzie również sobie z nimi poradzi, ale potrwa to setki, a nawet tysiące lat – po tym czasie może być już za późno. Poza tym tworzywa sztuczne produkowane są z ropy naftowej, której zapasy mogą się skończyć.

Jakie tworzywa sztuczne podlegają recyklingowi?

O recyklingu tworzyw sztucznych należy mówić jak najwięcej – ilość odpadów wytwarzanych przez ludzkość jest przeogromna, a zanieczyszczenie naszej planety wzrasta z roku na rok. Większość z tych odpadów rozkłada się przez przynajmniej kilka pokoleń. Produkuje się je natomiast z nieodnawialnego zasobu, jakim jest ropa naftowa. Produkcja każdego opakowania z tworzywa sztucznego uszczupla rezerwy ropy, które mogą się po prostu kiedyś skończyć. Poszukiwanie alternatyw to jedna droga, drugą jest natomiast powtórne wykorzystanie odpadków. Wyspecjalizowane w recyklingu firmy, takie jak Wtórplast-Recykling. Jerzy Jabłoński zajmują się wieloma rodzajami tworzyw sztucznych. Szczególnie często spotykamy:

  • PCV – polichlorek winylu,
  • PP – polipropylen,
  • PE – polietylen,
  • PET – politereftalan etylenu,
  • PS – polistyren.

Na czym polega recykling tworzyw sztucznych?

Wszystkie z tworzyw sztucznych stworzone są z polimerów, dużych cząstek zbudowanych z mniejszych, zwanych monomerami. Odpadki poddawane recyklingowi przerabiane są na tzw. przemiał, czyli granulat, który z łatwością można wykorzystać do stworzenia nowych wyrobów z tworzyw sztucznych. Wybór metody wytworzenia granulatu zależy m.in. od stopnia zanieczyszczenia odpadów oraz pożądanej wydajności całego procesu. Jeśli jakość odpadków jest duża, stosowany jest recykling chemiczny związany m.in. z hydrolizą. Na skutek recyklingu chemicznego polimery ulegają rozkładowi, co umożliwia ich ponowne wykorzystanie. Kolejnym rodzajem recyklingu jest recykling mechaniczny, któremu poddawane są głównie butelki plastikowe, profile okienne, rury, styropian, folie rolnicze oraz zderzaki samochodowe. Produktem recyklingu mechanicznego jest recyklat, który można następnie uszlachetnić w celu zwiększenia jego lepkości, sztywności czy wytrzymałości. Jeśli tworzywa sztuczne są tak zanieczyszczone, że ich odzyskanie chemiczne lub mechaniczne będzie niemożliwe, podlegają spalaniu. Pozyskana w ten sposób energia cieplna może zostać wykorzystana do napędzenia innych procesów. Recykling tworzyw sztucznych to oszczędność zarówno pieniędzy, jak i środowiska.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz