Artykuł sponsorowany

Znaczenie recyklingu surowców wtórnych

Znaczenie recyklingu surowców wtórnych

Gospodarka oparta na wiedzy (GOW) charakteryzuje się świadomą polityką ekonomiczną, która ma na celu również przeciwdziałanie marnotrawstwu zasobów o dużym potencjale.Produktami uznawanymi za surowce wtórne są takie wytwory jak puszki aluminiowe, linki aluminiowe ze stalą AFL czy też innego rodzaju elementy zawierające dużą ilość metali kolorowych.

Skup surowców wtórnych – wzrost znaczenia

W Polsce na różnego rodzaju składowiskach zalega ponad 4 miliardy ton rozmaitych odpadów. Każdego roku ilość ta rośnie o kolejne 150 milionów, co na skalę krajową jest wynikiem bardzo wysokim. Nowoczesna technologia, rządowe i europejskie programy oraz strategie rozwojowe, a przede wszystkim działania firm z branży skupu surowców wtórnych i ich recyklingu – takich jak między innymi Alscrap – pozwalają na wdrożenie szeregu działań istotnych z punktu widzenia gospodarczego i środowiskowego. Stosowanie technologii odzysku surowców wtórnych pozwala na zmniejszenie pojemności składowisk odpadów, które nie tylko generują koszty poprzez zaleganie, ale również są szkodliwe dla środowiska. Drugim ważnym aspektem jest oszczędność zasobów – wykorzystanie eksploatacyjne odpadów jest bardzo duże, proces recyklingowy pozwala na przywrócenie ich do obiegu rynkowego. Względy ekonomiczne związane z recyklingiem zostały zauważone już kilkanaście lat temu, co spowodowało dynamiczny rozwój podmiotów gospodarczych zajmujących się skupem surowców wtórnych: puszek aluminiowych czy metali kolorowych.

Recykling surowców wtórnych – wysoka wartość rynkowa

Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. Nr 62, poz. 628) nadaje olbrzymie znaczenie procesom recyklingu surowców wtórnych. Dzieje się tak dlatego, że materiały takie jak aluminium (puszki aluminiowe i linki aluminiowe ze stalą AFL), stal, miedź, cynk, cyna, ołów itd. mają właściwości pozwalające na ich ponowne wykorzystanie. Charakteryzują się one wysoką jakością, a także cechami, które mają duże znaczenie w różnych branżach: motoryzacyjnej, chemicznej, petrochemicznej, elektronicznej, budowlanej itp. Warto wiedzieć jednak, że nie każdy skup metali kolorowych działa jako profesjonalny ośrodek recyklingowy z nowoczesnym i atestowanym parkiem maszynowym. Skupy, które są wyprofilowane właśnie w taki sposób, stale współpracują z różnymi podmiotami gospodarczymi, m.in. z firmami budowlanymi, w celach demontażu konstrukcji stalowych do ich ponownego wykorzystania. Sam proces recyklingowy jest bardzo złożony i polega na pozyskaniu surowców (skup od ludności i firm), selekcjonowaniu i segregowaniu, uzdatnianiu (m.in. oczyszczanie, rozdrabnianie) i przekształcaniu (wytwarzanie nowych produktów).

Opracowanie:
Września, Malinowa 3
tel. 501 469 841
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz