Artykuł sponsorowany

Zastosowanie wody w układach kotłowych

Zastosowanie wody w układach kotłowych

Woda to jeden z najpopularniejszych związków chemicznych, występujących w przyrodzie. H2O znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu – np. w energetyce cieplnej, gdzie pełni rolę podstawowego obok paliwa surowca. Odpowiednio uzdatnionej wody używa się m.in. do zasilania układów kotłowych.

Jak to działa?

Główną funkcją wody w układach kotłowych jest przenoszenie energii cieplnej. Obieg ciepła – zarówno pobór jak i oddawanie – odbywa się przeważnie za pośrednictwem metalowych ścianek urządzeń, np. kotła parowego. ,,Żeby przepływ ciepła przebiegał sprawnie, woda lub para z niej wytworzona powinny stykać się bezpośrednio z ogrzaną powierzchnią metalu” – relacjonuje przedstawiciel firmy GLOBAL CONCEPTS 2000 POLSKA,  specjalizującej się we wprowadzaniu nowoczesnych metod uzdatniania wody przemysłowej.

Układ kotłowy – rodzaje wód

Każdy z układów kotłowych posiada odpowiednie rodzaje wód wchodzących w jego skład. Są to: woda surowa ( nieuzdatniona woda pochodząca np. z ujęć własnych – studnia głębinowa, rzeka, jezioro lub woda wodociągowa), która musi być poddana odpowiednim metodom uzdatniania aby mogła trafić do obiegu kotłowego, woda zasilająca kotły, która po ówczesnym uzdatnieniu poddawana jest także odpowiedniej korekcji chemicznej w celu zabezpieczenia układu kotłowego przed korozją i/lub kamieniem kotłowym, woda kotłowa ( obecna w kotle i jeżeli układ kotłowy jest układem parowym woda z niego jest odparowywana). W rzeczonym obiegu znajduje się również tzw. kondensat, czyli skropliny pary użytkowej wytworzonej w kotle, oraz destylat – skropliny parowe powstałe w wyparkach. Czasem w takich układach jest również woda dodatkowa, wykorzystywana do wyrównywania strat w obiegu wodno-parowym jeżeli takowe mają miejsce. Woda ta również musi być poddana uzdatnieniu.

Wymagania jakościowe

Aby woda należycie pełniła swoje funkcje przemysłowe i mogła być używana do celów kotłowych, musi posiadać odpowiednią jakość. W przypadku wody zasilającej kotły oraz wody dodatkowej, szczegółowe wymogi określa producent danego kotła. Wiele zależy od parametrów technicznych i konstrukcji urządzenia. ,,Przyjęło się, że woda musi być uzdatniona w taki sposób, aby nie doszło do wytworzenia w niej szkodliwego kamienia kotłowego. Nie powinna też ulegać pienieniu i oddziaływać korozyjnie na urządzenia, z którymi ma styczność. Tylko dobra jakościowo woda przemysłowa, zasilająca kotły i krążąca w kooperujących z nimi obiegach ciepłowniczych, jest w stanie zagwarantować sprawną i bezpieczną pracę urządzeń” – podsumowuje ekspert GLOBAL CONCEPTS 2000 POLSKA.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz