Artykuł sponsorowany

Techniki czyszczenia separatorów

Techniki czyszczenia separatorów

Zgodnie ze stosownym rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, separatory służące do oddzielania tłuszczy od reszty ścieków muszą znajdować się we wszystkich miejscach generujących ponadprzeciętną ilość tłuszczy. Rzecz zatem dotyczy w głównej mierze zakładów mięsnych, zakładów tłuszczowych i olejarskich, placówek gastronomicznych hoteli, ośrodków zbiorowego zakwaterowania itp. Jeszcze bardziej rygorystycznie podchodzi się do oczyszczania ścieków z substancji ropopochodnych. W tym przypadku należy separatory stosować wszędzie, gdzie istnieje nawet najmniejsze zagrożenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego tymi substancjami. Będą to między innymi stacje paliw, bazy transportowe, myjnie samochodowe, parkingi, statki, lokomotywownie itd.

 Separatory ulegają zanieczyszczeniu

Jak mówią nam specjaliści z firmy GEA-NOVA z Józefowa koło Plochocina, separatory jako urządzenia skonstruowane do oddzielania zawiesin od ścieków gromadzą odpady które powinny być regularnie odbierane w procesie czyszczenia. Co bardzo istotne urządzenia tego typu mają komory magazynowania zawiesin oleistych i szlamów więc konieczność ich czyszczenia nie jest spowodowana stanem awaryjnym, ale ich normalną eksploatacją. Warto zatem pamiętać o planowaniu czyszczenia tych urządzeń już w trakcie  montażu i podłączenia do systemu kanalizacyjnego, gdyż pominięcie tej czynności może spowodować znaczne szkody gdy urządzenia będzie przepełnione. Prawo budowlane określa częstotliwość wykonywania przeglądów i czyszczenia separatorów tłuszczu i substancji ropopochodnych. W przypadku substancji ropopochodnych należy to czynić co najmniej raz w roku, a w niektórych szczególnych przypadkach raz na pół roku. Natomiast w przypadku separatorów tłuszczu winno się to przeprowadzać w cyklu co 2 tygodnie do 3 miesięcy, w zależności od obciążenia instalacji tłuszczami. Obowiązek właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami eksploatacji oczyszczalni, a więc i separatorów, spoczywa na ich właścicielu lub zarządcy. Do wywożenia odpadów pochodzących z  czyszczenia separatorów uprawnione są wyłącznie jednostki gospodarcze posiadające zgodę na transport odpadów odpowiedniego wojewódzkiego urzędu marszałkowskiego oraz co najmniej umowę z podmiotem który ma uprawnienia do ich przetwarzania.

 Jakie zadania należy wykonać w trakcie przeglądu i czyszczenia separatorów?

Czyszczenie separatorów ściekowych w większości przypadków przeprowadzane jest metodą hydrodynamiczną, a więc poprzez oczyszczanie filtrów, lameli i przykanalika silnym strumieniem wody. Jedynie w skrajnych przypadkach należy użyć narzędzi mechanicznych. W trakcie przeglądu i czyszczenia separatora dokonuje się asenizacji mieszaniny wodno-olejowej zgromadzonej w układzie i asenizacji popłuczyn, powstałych już w trakcie samego czyszczenia. Często niezbędny jest w trakcie tych czynności demontaż i ponowny montaż filtrów lub nawet ich wymiana. Samochody asenizacyjne używane do tych czynności powinny być wyposażone w odpowiednie urządzenia, wśród których muszą znajdować się wciągarki filtrów koalescencyjnych, agregaty wysokociśnieniowe do płukania wkładów koalescencyjnych, eksplozymetr, szelki asekuracyjne i różne inne drobniejsze narzędzia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz