Artykuł sponsorowany

Światłowody – technologia przyszłości?

Światłowody – technologia przyszłości?

Historia światłowodów sięga już XIX wieku, ale o tej technologii jest głośno stosunkowo od niedawna. Eksperci przesył danych za pomocą światłowodów uznają często za technologię przyszłości. Wszystko dlatego, że umożliwia ona niezwykle szybki i stabilny przepływ informacji. Czy więc zasadne jest uznawanie światłowodów za rozwiązanie przyszłościowe? Jakie korzyści niesie za sobą ta technologia?

Światłowód – długa historia wszechstronnego przewodu

Przewody światłowodowe w dzisiejszych czasach kojarzą się głównie z telekomunikacją. Po raz pierwszy w tych celach wykorzystano je prawdopodobnie w latach 70. XX wieku. Pierwsze badania na temat przewodzenia światła naukowcy prowadzili już jednak znacznie wcześniej. W 1854 roku John Tyndall odkrył, że światło udaje się przesyłać za pomocą zakrzywionego strumienia wody. Tę obserwację uznaje się za główny krok do wynalezienia światłowodu, czyli urządzenia używającego światła do przesyłania informacji. Opis pierwszej instalacji tego typu datuje się na 1920 rok. Zaś przez kolejne kilkadziesiąt lat technologię światłowodową systematycznie udoskonalano i poznawano kolejne jej możliwości. Wszystko po to, by móc obecnie oferować niezwykle szybką i wysokogatunkową transmisję danych cyfrowych za jej pomocą. Wysokiej klasy światłowody do przesyłu danych coraz częściej produkuje i wdraża się również w Polsce. Jedną z firm, które profesjonalnie się tym zajmują jest DLL Partners Sp.j.

Transmisja danych za pomocą światłowodu – technologia przyszłości?

Światłowody mają bardzo szerokie zastosowanie. Dzięki niemalże idealnym parametrom transmisji umożliwiają przesył danych z niezwykłą prędkością i w doskonałej jakości. Szczególnie dotyczy to danych cyfrowych, a więc aktualnie technologia światłowodowa rozwija się głównie w tym kierunku. Już teraz pasmo przenoszenia jest w stanie przekazać nawet 3 Tb danych na sekundę. Światłowodowe sieci LAN są coraz popularniejsze – ocenia się, że w przyszłości to właśnie na nich opierać będzie się światowa komunikacja.

Obecnie światłowodów w sieciach dostarczających internet domowy używa się głównie w tak zwanej sieci szkieletowej, łącząc za ich pomocą routery i przełączniki. Do komputerów dane przesyła się zaś za pomocą tradycyjnego kabla, nazywanego skrętką. Tego typu konstrukcja znacząco ogranicza możliwości szerokopasmowej transmisji danych. Zjawisko to nazywane jest „problemem ostatniej mili” i występuje szczególnie w miejscach, gdzie znajduje się mniejsza liczba odbiorców. Rozwiązaniem jest technologia FTTD – Fiber To The Desk („światłowód do biurka”), czyli doprowadzenie światłowodu bezpośrednio do urządzeń w domu czy firmie klienta. Chociaż jest to opcja kosztowna, pozwala na uzyskanie pełnej przepustowości sieci.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz