Stopy inteligentne – materiały z pamięcią kształtów

Stopy inteligentne – materiały z pamięcią kształtów

Rozwój technologiczny i naukowy obejmuje wszystkie dziedziny naszego życia, w tym również procesy produkcyjne i stosowane w nich materiały. Jednym z najnowszych osiągnięć, nad którym pracowano od 1962 roku, są specjalne stopy inteligentne, posiadające zdolność zapamiętywania kształtów.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Trzy różne zjawiska efektu pamięci kształtu

Powstanie stopów inteligentnych wiąże się z próbami przeprowadzonymi w 1962 roku przez W. J. Buehlera, badającego materiał złożony z dwóch komponentów – niklu i tytanu. Naukowiec zauważył prawidłowość, podczas której materiał poddawany odkształceniu po podgrzaniu do określonej temperatury powrócił do swojej postaci macierzystej. Przekształcanie to nie jest przypadkowe i wiąże się z określonymi poziomami temperatur, konkretnymi dla każdego stopu, stanowiącymi granicę przejścia pomiędzy jedną a drugą formą strukturalną materiału. Oznacza to, że na określonym poziomie temperatury dany stop zmienia swoją strukturę wewnętrzną, a po zmianie temperatury powraca do struktury pierwotnej. Fazy te nazywane są austenitem i martenzytem.

O zjawisku przemiany z jednej fazy strukturalnej w drugą mogą decydować trzy różne zjawiska. Pierwszym z nich jest jednokierunkowy efekt pamięci kształtu, polegający na przemianie strukturalnej podczas odkształcenia przedmiotu, a następnie powrocie do fazy pierwotnej po odpowiednim podgrzaniu. Drugim zjawiskiem jest tzw. pseudosprężystość. Polega ona na zmianie struktury i jej odwracalności nie pod wpływem naprężeń. Po obciążeniu następuje przekroczenie granicy naprężeń powodujące zmianę w strukturze materiału. Zdejmowanie obciążenia oznacza powolny powrót do pierwotnej formy. Trening materiału wykazującego własności pseudosprężyste polega na obciążaniu w wysokiej temperaturze. Trzecie zjawisko to dwukierunkowy efekt pamięci kształtu, sprowadzający się do zapamiętania przez materiał zarówno kształtu macierzystego, jak i po odkształceniu.

Zastosowanie stopów z efektem pamięci kształtu

Jak można sobie wyobrazić takie inteligentne materiały, które mogą w odpowiednich warunkach samoistnie powracać do pierwotnie nadanej im formy, mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie w praktyce. Podstawowym odbiorcą jest przemysł, wykorzystujący materiały inteligentne w produkcji wielu maszyn i urządzeń. Dzięki nim możliwa jest miniaturyzacja, stanowiąca podstawowy kierunek rozwoju w dzisiejszych czasach. Maszyny i urządzenia są też znacznie prostsze w konstrukcji, a więc tańsze i łatwiejsze w obsłudze. Typowe przykłady zastosowania materiałów z pamięcią kształtu to np.: automatyczne systemy zamykania i otwierania okien w szklarniach, systemy regulacji dopływu paliwa i powietrza w gaźnikach samochodowych, temperaturowe zawory bezpieczeństwa w sieci gazowej, czujniki przeciwpożarowe, układy tłumiące drgania i hałas i wiele innych.

Ważnym odbiorcą produktów z inteligentnych stopów metali jest też medycyna. Stopy z pamięcią kształtu są idealnym materiałem do wytwarzania implantów, które są nie tylko trwalsze, ale i prostsze w procesie wszczepiania. Dzięki możliwości tworzenia różnych stopów w implantach stosuje się takie połączenia, których przemiana odwrotna następuje w ciele pacjenta, pod wpływem jego temperatury wewnętrznej. Popularne rozwiązania medyczne to na przykład druty łukowe w ortodoncji, płytki do osteosyntezy, tulejki dystansowe w leczeniu schorzeń kręgosłupa czy gwoździe kostne.

Opracowanie:
Mateusz
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz