Artykuł sponsorowany

Sprawne urządzenia dzięki tworzywom samosmarnym

Sprawne urządzenia dzięki tworzywom samosmarnym

Maszyna, która poddana jest nieustannej eksploatacji, narażona jest na spore obciążenia. Musi więc pracować wydajnie przy zachowaniu wysokich standardów sprawności, co jest możliwe do osiągnięcia jedynie w przypadku doboru najwyższej jakości komponentów. W utrzymaniu najlepszej kondycji urządzeń pomagają specjalne tworzywa samosmarne. Czym tak naprawdę są?

Lepsze właściwości

Tworzywa sztuczne na bazie polimerów to bardzo popularne rozwiązanie w rozmaitych maszynach przemysłowych. Okazuje się jednak, że można osiągnąć wydajną pracę danego urządzenia bez dodatkowej obsługi technicznej i postoju serwisowego. Komponenty muszą być jednak wykonane z tzw. tworzyw samosmarnych. Są one odpowiednio zmodyfikowane, posiadając wewnętrzne smarowanie, mają znacznie lepsze właściwości ślizgowe i niższy współczynnik tarcia we współpracy z rozmaitymi materiałami. To pozwala na ich wykorzystanie w przypadku stale pracujących maszyn, maksymalizując ich efektywność, poszczególne elementy wykonane z takich tworzyw nie wymagają bowiem dodatkowego smarowania. Najczęściej produkuje się je na bazie tarflenu, czyli popularnego, obecnego głównie w kuchennych akcesoriach teflonu. Posiada on wysoką odporność termiczną, nie posiada smaku ani zapachu, nie jest toksyczny. Chemikalia, mikroorganizmy i grzyby również nie stanowią jakiegokolwiek zagrożenia dla tego tworzywa. W połączeniu z pożądanym niskim wskaźnikiem tarcia, właściwości te stanowią o wysokim zastosowaniu komponentów opartych o tarflen i wykorzystaniu ich w pracy ruchowej maszyn. Elementy w postaci tulei, walców, arkuszy i płaskowników wytwarzane są przez firmę Materspec s.c. już przez ponad ćwierć wieku, co przekłada się na ich najwyższą jakość.

Szczelność przede wszystkim

Sprawnie pracująca w ruchu obrotowym lub posuwisto-zwrotnym maszyna musi być skonstruowana w taki sposób, by zapobiec skróceniu jej żywotności przy jednoczesnym zwiększeniu lub zachowaniu pierwotnej efektywności. Niezwykle istotna jest szczelność – tylko, gdy wszystkie podzespoły są właściwie zabezpieczone, cała maszyna pracuje w pełni sprawnie. Elementy uszczelnienia technicznego, które najczęściej występują w formie oringu, muszą być wykonane z bardzo trwałych materiałów. Popularnymi typami są OW1 i OW3, wykorzystywane odpowiednio do uszczelniania tłoków i tłoczysk cylindrów hydraulicznych – tu również wykorzystuje się tarflen. Specjalny pierścień z tworzywa kompozytowego jest bardzo trwały i szczelny. Warto więc zadbać o komponenty wykonane z właściwych materiałów. Tylko w ten sposób maszyny będą pracowały wydajnie i sprawnie przez długi czas, niezależnie od obciążeń i eksploatacji.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz