Artykuł sponsorowany

Specyfikacja i rodzaje łożysk przemysłowych

Specyfikacja i rodzaje łożysk przemysłowych

Łożyska to bardzo ważne detale, które znajdują się w różnych urządzeniach i przedmiotach codziennego użytku, a także w specjalistycznych maszynach produkcyjnych oraz pojazdach. Ich działanie polega na podtrzymywaniu wałów lub innych elementów ruchomych i przenoszenie na korpus danego mechanizmu sił działających na części osadzone w łożyskach. Jest to bardzo ważne dla prawidłowego działania urządzeń.

Materiał wykorzystywany do produkcji łożysk

Materiał łożyskowy musi być wykonany z wysokiej klasy surowców o odpowiednich właściwościach technicznych – ważne są ekspertyzy techniczne i testy łożysk tak, aby oferowane przez dystrybutorów produkty spełniały wszystkie normy jakościowe. Do najważniejszych cech materiałów, z których wykonywane są łożyska, zalicza się: bardzo niski współczynnik tarcia suchego oraz wysokie parametry odporności na korozję, zużycie mechaniczne, czy wysoki nacisk w wysokich i niskich temperaturach. Istotna jest również plastyczność tegoż materiału – musi on wyróżniać się łatwą obrabialnością w procesach takich jak skrawanie CNC, zachowując przy tym najwyższe wskaźniki stabilności geometrycznej. Do budowy określonych elementów łożysk wykorzystuje się między innymi mosiądz, stal, stal nitowaną, a także poliamidy wzmocnione włóknami szklanymi.

Producenci i dystrybutorzy łożysk

Rynek produkcji i dystrybucji łożysk jest bardzo specyficzny. Wymaga on bowiem przy działaniach konstrukcyjnych oraz produkcyjnych zastosowania szeregu branżowych norm takich jak między innymi: normy dotyczące nakrętek łożyskowych, rowków na pierścienie zewnętrzne, czy wskazań miejsc osadzania łożysk. Na rynku dominują produkty takich producentów krajowych i zagranicznych jak FAG, SKF, NTN, INA, PBF, HŁT, ZVL, KLF-ZVL, NSK. Tego typu firmy produkują łożyska przemysłowe o niewielkich rozmiarach, jak i łożyska wielkogabarytowe, do których zalicza się pasy klinowe przemysłowe czy rolnicze. Jeśli chodzi o dystrybutorów łożysk, wiele firm przemysłowych podejmuje współprace z takich podmiotem jak firma Jakóbczyk Łukasz. FHU. Zapotrzebowanie na łożyska jest bardzo duże, a roczny obrót krajowy łożysk przekracza kilkadziesiąt milionów sztuk.

Specyfikacja łożysk przemysłowych

Łożyska przemysłowe różnią się swoją budową oraz przeznaczeniem. Ich unikalne konstrukcje dostosowane są do danego typu maszyn, urządzeń czy pojazdów. Rynek łożysk przemysłowych pozwala na szeroki ich wybór spośród łożysk kulkowych, łożysk stożkowych, łożysk baryłkowych, łożysk walcowych czy igłowych. Warto wiedzieć, że podmioty gospodarcze wykorzystujące łożyska do produkcji różnego rodzaju zespołów (np. urządzenia elektroniczne) stale współpracują z dystrybutorami i producentami tychże detali. Zamówienia hurtowe łożysk składane są na produkty, które nie różnią się od siebie nawet w najmniejszym stopniu – pozwala na to obróbka CNC (projekt danego produktu jest przetwarzany do formy cyfrowej, a specjalistyczna maszyna obsługiwana komputerowo wykonuje precyzyjnego wytwarzania setek tysięcy identycznych detali). Najbardziej skomplikowane maszyny wymagają zastosowania łożysk o nietypowych parametrach oraz konstrukcjach (np. łożyska wielkogabarytowe).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz