Artykuł sponsorowany

Sita nie tylko w kuchni, czyli co i gdzie można przesiewać?

Sita nie tylko w kuchni, czyli co i gdzie można przesiewać?

Sito to niezwykle proste narzędzie. Jest przydatne wówczas, gdy chcemy dokonać selekcji sypkiego materiału, oddzielając od niego jedynie ten o określonej wielkości ziaren. Chociaż sita znamy głównie z domowych kuchni, zastosowanie tych narzędzi jest znacznie szersze i obejmuje wiele dziedzin naszej pracy.

Niezbędne narzędzie piekarza i cukiernika

Każda gospodyni domowa wie, że przesiewanie mąki ma duże znaczenie dla jakości wypiekanych wyrobów. Przetrząsanie na sicie pozwala nie tylko na jej spulchnienie i rozbicie ewentualnych grudek, ale też umożliwia oddzielenie ewentualnych zanieczyszczeń. W domowych warunkach gospodynie posługują się niewielkimi sitkami z tworzyw sztucznych. Dzięki nim możliwe jest przygotowanie porcji mąki do ciasta, posypanie ciastek cukrem pudrem czy inne tego typu czynności kulinarne.

Podobne zastosowanie znajdują sita w profesjonalnych piekarniach, gdzie każdego dnia przygotowuje się setki bochenków chleba czy bułek. Przesiewanie mąki przez domowe sitka trwałoby bardzo długo, dlatego na potrzeby zakładów wytwarzane są specjalne sita piekarnicze. Cechą takich przyrządów jest przede wszystkim wielkość. Te oferowane przez firmę Sit-Pol. Stanisław Gorczyca mają znaczne średnice, a dodatkowo wyposażone są w wysokie ranty, dzięki którym można jednorazowo przesiewać spore ilości mąki bez ryzyka jej wysypywania.

Sita dla giserów i malarzy

Specyficzną grupą sit wykorzystywanych poza przemysłem piekarniczym są narzędzia przeznaczone dla giserni oraz pracowni malarskich. Przesiewanie farb proszkowych pozwala na przygotowanie ich struktury do jednolitego, równego malowania, a także ułatwia rozprowadzanie farb wodnych. Szczególnie ważne bywa przesiewanie gipsu i piasku podczas tworzenia różnych mieszanek przeznaczonych do układania gładzi czy tynkowania. Ewentualne dodatki w postaci kamyków czy grudek negatywnie wpływają na estetykę ściany.

Z kolei gisernie – zajmujące się odlewaniem drobnych przedmiotów z metalu – wykorzystują specjalne sita odlewnicze. Są one wykonane z drewna i wyposażone w mocną, stalową siatkę nierdzewną, która wytrzymuje trudne warunki pracy. Podobne sita stosuje się też w budownictwie i innych dziedzinach o charakterze technicznym.

Przesiewanie ważne w rolnictwie

Wymienione dotychczas dziedziny nie wyczerpują jeszcze wszystkich możliwości wykorzystania sit. Jednym z częstych odbiorców tego typu narzędzi jest rolnictwo. Przesiewanie jest tu niezbędne w celu przygotowania produktów sypkich do sprzedaży lub magazynowania. Dotyczy to między innymi ziaren zbóż, maku czy różnego typu nasion, które do klienta mają trafić jak najlepiej oczyszczone. Istotne jest też, że zanieczyszczone zboże składowane w silosach bywa bardziej podatne na gnicie, nie wspominając już o zajmowanej przez odpady przestrzeni magazynowej.

Rozmaite sita – budowlane, piekarnicze, giserskie, odlewnicze czy do przesiewania zboża mają zazwyczaj podobną budowę. Sprawia to, że są one narzędziami uniwersalnymi. Różnicą jest wielkość oczek siatki, a niekiedy również materiał, z jakiego ją wykonano. W praktyce przemysłowej najczęściej jest to wytrzymała metalowa siatka nierdzewna.

Oceń artykuł (2)
1.5
Komentarze
Dodaj komentarz