Artykuł sponsorowany

Rodzaje, proces produkcji i zastosowanie wyrobów hutniczych

Rodzaje, proces produkcji i zastosowanie wyrobów hutniczych

Wyroby hutnicze to wszystkie elementy powstałe na skutek przetapiania i obróbki stali oraz innych metali i ich stopów. W zakładach metalurgicznych i hutach produkuje się wiele rodzajów wyrobów hutniczych o rozmaitym zastosowaniu. Różne są też sposoby ich powstawania. Dowiedz się więcej o wyrobach hutniczych, poznaj ich rodzaje, zastosowanie i proces produkcji.

Czym są wyroby hutnicze?

Wyroby hutnicze wytwarza się z metali i ich stopów, takich jak stal, żelazo, aluminium, cynk czy ołów. Za pomocą różnych procesów produkcji nadawać można im rozmaite kształty. Tak więc wyroby hutnicze to przede wszystkim:

  • blachy stalowe (czarne i ocynkowane, walcowane na zimno i gorąco, taśmy stalowe itp.),
  • rury (ze szwem i bez szwu, o różnych rozmiarach i kształtach),
  • pręty zbrojeniowe o różnych parametrach,
  • kształtowniki (teowniki, dwuteowniki, płaskowniki, kątowniki, ceowniki itp.)
  • profile o różnych przekrojach,
  • druty.

Wytwarzaniem wymienionych wyżej wyrobów zajmują się huty i przedsiębiorstwa metalurgiczne. Często prowadzą one też dystrybucję hurtową lub detaliczną. Sprzedażą zajmują się również wyspecjalizowane przedsiębiorstwa. Przykładowo, w województwie świętokrzyskim w wysokiej jakości wyroby hutnicze można się zaopatrzyć za pośrednictwem firmy Sebur.

Produkcja wyrobów hutniczych

Wytwarzanie elementów ze stali i innych metali przeprowadza się różnymi metodami. Jedną z nich jest walcowanie na zimno lub gorąco, w przypadku którego wykorzystywane są specjalne maszyny, tzw. walcarki. Stal często najpierw odlewa się w odpowiednich formach, a po jej zastygnięciu poddaje walcowaniu. Ta metoda pozwala na uzyskiwanie długich elementów, takich jak pręty o różnych kształtach, rury bez szwu, blachy czy taśmy stalowe.

Wyroby hutnicze można również wytwarzać metodą ciągnioną za pomocą tzw. ciągarek. Dzięki nim uzyskać można zmniejszenie przekroju i wydłużenie kształtu elementu. W procesie tym wyroby stają się mocniejsze oraz uzyskują gładką powierzchnię, dzięki utwardzeniu powierzchni elementu. Metoda ta sprawdza się przy produkcji prętów, płaskowników, rur czy drutów.

Zastosowanie wyrobów hutniczych

Elementy stalowe i metalowe ze względu na swoją szeroką gamę mają również bardzo wszechstronne zastosowanie. Odbiorcami wyrobów hutniczych są przede wszystkim różne gałęzie przemysłu, w szczególności zaś budownictwo. Elementów stalowych używa się
w tworzeniu konstrukcji większości budowli. Szeroko stosowane są pręty zbrojeniowe, stalowe siatki czy blachy. 

W przemyśle elementów stalowych używa się do wytwarzania części maszyn. Poddaje się je również dalszej obróbce. Bez wyrobów hutniczych nie byłoby możliwe powstanie wielu AGD. Z blach powstają też karoserie samochodów.

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz