Artykuł sponsorowany

Rodzaje i budowa pasów klinowych

Rodzaje i budowa pasów klinowych

Pasy klinowe mają już od dawna szerokie zastosowanie. Współcześnie są one wykorzystywane w różnych maszynach, np. rolniczych. Nawet najlepsze pasy klinowe ulegają stopniowemu zużyciu, dlatego też konieczna jest ich regularna wymiana. Hurtowni i sklepów posiadających w sprzedaży pasy klinowe jest wiele, a ich oferta jest bardzo szeroka. Jakie pasy proponują producenci? Czym różnią się poszczególne ich modele?

Rodzaje pasów klinowych

Najczęściej pasy klinowe są stosowane jako element przenoszący napęd. Z uwagi na ich szerokie zastosowanie, producenci proponują różne pasy. Przykładowo firma Alfa Dariusz Trzaska, zajmująca się dystrybucją takich produktów, w stałej ofercie posiada:

  • pasy klinowe płaskie. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie – wykorzystuje się je w  maszynach używanych w różnych branżach, np. budowlanej;
  • pasy klinowe uzębione. Mogą być wąsko- lub wysokoprofilowe. Dzięki specjalnej, bo wzmocnionej budowie, znajdują zastosowanie w maszynach, które pracują pod znacznym obciążeniem;
  • pasy wariatorowe. Są wykorzystywane tylko w niektórych przekładniach pasowych pozwalających na płynną zmianę prędkości obrotowej.

Ponieważ zarówno od rodzaju, jak i sposobu montażu paska klinowego zależy jego wytrzymałość, najlepiej przed zakupem skonsultować wybór ze specjalistami. To sposób, aby w urządzeniu znalazł się pas, który będzie trzeba wymienić dopiero przy standardowej kontroli.

Budowa pasów klinowych

Aby pasy klinowe spełniały swoje zadanie, muszą być odpowiednio zbudowane. Przez lata producentom udało się stworzyć trwałe pasy, które idealnie sprawdzają się w przekładniach pasowych. Gdy mowa o budowie tych produktów, to składają się one z kilku warstw, a  dokładniej:

  • warstwy nośnej – jak sama nazwa wskazuje, ta warstwa przenosi siłę rozciągającą. Może ona być wykonana np. z poliamidu;
  • warstwy trącej – do jej produkcji używa się np. gumy. Zadanie warstwy trącej sprowadza się do zmniejszenia poślizgu na kole pasowym;
  • warstwa kryjącej – wykonana z tkaniny, gumy lub połączenia tych materiałów chroni pasek przed czynnikami zewnętrznymi. W efekcie ma ona ogromny wpływ na trwałość paska. Z im lepszych materiałów jest wykonana ta warstwa, tym rzadziej konieczna będzie wymiana paska.

W dobrze zaopatrzonych punktach sprzedaży są dostępne różne paski klinowe. Poza rodzajem i budową, mowa również o ich długości. To kolejny parametr, którym różnią się dostępne paski. Według specjalistów zmierzenie paska warto zostawić ekspertom. W ten sposób można zminimalizować ryzyko zakupu niewłaściwego paska.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz