Artykuł sponsorowany

Recykling tworzyw sztucznych – proces regranulacji

Recykling tworzyw sztucznych – proces regranulacji

Rynek surowców wtórnych rozwija się każdego roku o nawet kilkanaście procent. Na terenie Polski powstaje coraz więcej profesjonalnych skupów złomu wraz z recyklingiem metali kolorowych i innych materiałów. Ogromne znaczenie mają również przedsiębiorstwa z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, które wykonują procesy regranulacji. To nie tylko sposób na powstrzymanie marnotrawstwa materiałów – poprzez powtórne przywrócenie go do obrotu rynkowego – ale również metoda ochrony środowiska.

Tworzywa sztuczne – uniwersalne właściwości

Potencjał recyklingowy materiałów z tworzyw sztucznych jest ogromny. Sama oszczędność energetyczna wody jest w przetwórstwie tego rodzaju materiałów bardzo duża – wynosi nawet do 60%. Recykling wyrobów z tworzyw sztucznych, plastiku czy materiałów z poliamidu, polietylenu, polipropylenu czy polistyrenu, bardzo istotny jest też ze względu na wysokie wskaźniki biodegradacji. Tego typu materiały mogą być składowane nawet kilkaset lat. Z recyklingowego plastiku i innych tworzyw sztucznych wytwarza się między innymi: opakowania, butelki, powłokę na tekturę falistą, zabawki, długopisy, ekrany przeciwhałasowe, ramy okienne z PCV, oleje opałowe czy folie i worki. To dlatego dynamicznie rozwijają się firmy, które zajmują się zbieraniem, sortowaniem i belowaniem surowców wtórnych, które w procesie regranulacji wytwarzają wysokiej jakości granulaty i aglomeraty LDPE – takie działania podejmuje renomowana firma Pre-Media. Jacek Bielawski.

Warto wiedzieć, że do prowadzenia tego typu działalności wymagane są specjalne pozwolenia, certyfikaty i innowacyjne parki maszynowe – nie każda firma związana z branżą surowców wtórnych jest w stanie zaoferować takie rozwiązania.

Regranulacja foli oraz twardych tworzyw sztucznych

Proces recyklingowy zwany regranulacją poprzedzają takie działania jak segregacja odpadów LDPE (polietylen), PA (poliamid), PP (polipropylen), PS (polistyren) u źródła, segregacja wtórna, przygotowywanie odpadów (sortowanie i usuwanie zanieczyszczeń), przetwórstwo materiałów, mielenie odpadów LDPE, PA, PP i PS. Sam proces regranulacji odbywa się pod wpływem temperatury w takich procesach jak suszenie, topnienie, uplastycznienie, czy filtrowanie. Warto wiedzieć, że restrykcyjne przepisy unijne nakazują powtórne wykorzystanie materiałów z polietylenu i innych tworzyw sztucznych. Dzieje się tak dlatego, że są to bardzo wartościowe recyklingowo materiały, a także z powodu długiego procesu rozkładania – recykling chroni środowisko. Najlepsze firmy związane z surowcami wtórnymi z polietylenu, poliamidu, polipropylenu oraz polistyrenu profesjonalnie zajmują przetwórstwem odpadów – regranulacją. Granulat z tychże odpadów jest sypki i przypomina małe podłużne tabletki o różnych kolorach.

Linie do granulacji tworzyw

Najlepsze przedsiębiorstwa związane z recyklingiem tworzyw sztucznych w procesie regranulacji, do swoich prac wykorzystują nowoczesne parki maszynowe. Składają się one z linii do granulacji tworzyw. Wymaganymi elementami całego systemu maszynowego są wytłaczarki z układem odgazowania, zespoły głowic, suszarki wirówkowe, segregatory wibracyjne, zmieniacze filtrów, a także schładzalniki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz