Artykuł sponsorowany

Przetwórstwo tworzyw sztucznych bez tajemnic

Przetwórstwo tworzyw sztucznych bez tajemnic
 Wyroby z tworzyw sztucznych otaczają nas na co dzień. Opakowania, armatura, elementy budowlane, okna, elektronika, parapety… Ich wytwarzaniem zajmują się skomplikowane, często mocno zautomatyzowane systemy połączone w zsynchronizowane linie produkcyjne. Mnogość maszyn, które doprowadzają do wytworzenia jednej plastikowej butelki przyprawia o zawrót głowy.

Jak wytwarzane są produkty z tworzyw sztucznych?

Wszystkie maszyny służące do wytworzenia np. plastikowego opakowania muszą być ze sobą zsynchronizowane. Najnowocześniejsze przedsiębiorstwa korzystają ze zdobyczy dziedzin takich jak automatyka, robotyka, informatyka i mechanika. Połączeniem tych wszystkich dziedzin zajmuje się mechatronika przemysłowa i produkcyjna. Ten szeroki obszar nauk koncentruje się na połączeniu wielu systemów w jedną, spójną całość gwarantującą pełną automatyzację procesów produkcji. Dystrybutorzy maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych należą do wąskiej grupy specjalistów zdolnych do odpowiedniego doboru urządzeń, ich kalibracji, połączenia i dopasowania. Tylko to może zagwarantować odpowiednią wydajność linii produkcyjnych dopasowanych do indywidualnych potrzeb danego zakładu produkcyjnego.

Jakie maszyny stosowane są w przetwórstwie tworzyw sztucznych?

Stosowane w przetwórstwie tworzyw sztucznych maszyny to m.in.:

  • Wytłaczarki – to od nich bierze się nazwa głównego procesu technologicznego związanego z przetwórstwem tworzyw: wytłaczania. Wytłaczarki dzielą się ogólnie na jednoślimakowe i dwuślimakowe. Ich głównym zadaniem jest wtłoczenie płynnego tworzywa do swoistych form, w których uzyska ono odpowiedni kształt: rury, opakowania, profilu itd. Mogą służyć nie tylko do przetwórstwa tworzyw sztucznych, ale także metali i materiałów ceramicznych.
  • Plastyfikatory – występujące często jako elementy wytłaczarek sprawiają, że tworzywa sztuczne ulegają uplastycznieniu. Plastyfikatory dokonują podgrzania materiału, który po osiągnięciu pewnej temperatury przekracza granicę plastyczności, co umożliwia jego przetłoczenie.
  • Granulatory – jako że słowo „granulator” bardzo często odnosi się w mowie potocznej do różnych urządzeń, definicja takiej maszyny może być bardzo szeroka. Łączy je jedno główne zastosowanie: cięcie dużych komponentów na mniejsze – zwykle wielkości ziarnka kukurydzy lub mniejszej.
  • Myjnie do mycia odpadów – kluczowe w recyklingu. Za ich pomocą oczyszcza się przeznaczone do powtórnego wykorzystania odpady, takie jak butelki plastikowe, opakowania i fragmenty z tworzywa.
  • Pulweryzatory – występujące w formie swoistych młynów o dużej prędkości. Służą do precyzyjnego przetwarzania średnio twardych, odpornych na uderzenia i kruchych tworzyw. Stosuje się je do ucierania folii, ścinków, arkuszy, opakowań itp.
  • Mieszalniki (miksery) – służą nie tylko do mieszania różnego rodzaju materiałów (tak sypkich, jak i płynnych), ale także do ich barwienia, a nawet suszenia. Mogą działać zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach w zależności od potrzeb zakładu produkcyjnego. Dzięki temu pozwalają np. schłodzić materiał umieszczany w ich wnętrzu.
  • Stoły kalibrujące – to dzięki nim możliwe jest schłodzenie różnej wielkości profili z tworzyw sztucznych. Stół tego rodzaju umożliwia zamocowanie na nim układów kalibrująco-chłodzących, czyli utrzymujących zadany kształt produktu przy jego jednoczesnym schładzaniu.
  • Wanny próżniowe – mające formę ogromnych cylindrów służą do suszenia (odwilgacania) produktu, jak również do jego ochładzania. Stosuje się je np. w przypadku przetwórstwa silnie toksycznych tworzyw oraz wytwarzania produktów trudnych do osuszenia w inny sposób.

Dystrybutor maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Po informacje na temat przetwórstwa tworzyw sztucznych zgłosiliśmy się do renomowanej firmy Pol-Service Majcher Jacek działającej w Rzeszowie.

Od ponad piętnastu lat zajmujemy się sprzedażą, remontami oraz modernizacjami urządzeń. Posiadamy szeroki wybór urządzeń i części zamiennych zgromadzonych w naszych magazynach w Rzeszowie. Wysoka jakość oferowanych przez nas produktów oraz duży nacisk kładziony na obsługę gwarancyjną i pogwarancyjną w połączeniu z profesjonalną obsługą to zasady, które w najwłaściwszy sposób opisują funkcjonowanie naszej firmy.

Potęga doświadczenia oraz szeroki zakres usług czynią z Pol-Service jednego z najważniejszych graczy na rynku przetwórstwa tworzyw sztucznych. Co jednak istotne, firma oferuje nie tylko kompleksową obsługę procesu przetwórstwa tworzyw, ale także recyklingu oraz wytłaczania metali. Profesjonaliści z Pol-Service, korzystając z szerokiego katalogu maszyn i urządzeń, komponują rozwiązania na miarę każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz