Artykuł sponsorowany

Przechowywanie paliw w gospodarstwie

Przechowywanie paliw w gospodarstwie

Mimo że postępowanie takie jest surowo zakazane, wielu polskich gospodarzy nadal przechowuje olej napędowy w zbiornikach kompletnie nieprzystosowanych do tego celu. Zdarza się nawet, że pierwotnie przeznaczone były do magazynowania całkowicie innego rodzaju płynu. Magazynowanie paliwa w niewłaściwym zbiorniku to ryzyko nie tylko ogromnych kar, ale także brzemiennego w skutki zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Problem niewłaściwego przechowywania paliwa

Niebezpieczna praktyka przechowywania oleju napędowego w gospodarstwie „w czym popadnie” jest w ostatnich latach dużo mniejszym problemem. Wywołały to zmiany w przepisach, które weszły w życie pierwszego stycznia 2013 roku. Mimo wszystko istnieje spora grupa właścicieli, którzy narażają się na dotkliwe kary oraz potencjalne ryzyko groźnego wypadku. Część z nich pozostaje bezkarna, bo Urząd Dozoru Technicznego kontroluje wyłącznie osoby handlujące paliwem oraz te, które są właścicielami zbiorników zdolnych pomieścić paliwo o objętości 2,5 tys. litrów (lub więcej).

Bezpieczeństwo nowoczesnych zbiorników na paliwo

Wszystkie znajdujące się w obiegu pierwotnym zbiorniki na paliwo – a więc także olej napędowy – muszą spełniać szereg norm związanych z bezpieczeństwem. Są dobrze zabezpieczone, by składowane w nich paliwo nie przenikało do gruntu. Stosując zbiorniki zakupione u renomowanego dostawcy, takiego jak firma MiM Zbiorniki na olej napędowy, nie musimy obawiać się o to, że zbiorniki ulegną przedwczesnemu zużyciu czy uszkodzeniu. Musimy oczywiście zadbać o odpowiednie ich umiejscowienie – ustawa i zdrowy rozsądek wymagają od nas usadowienia pojemnika na podłożu przede wszystkim utwardzonym, a także całkowicie nieprzepuszczalnym.

Zbiornik na paliwo a kwestia pozwolenia

Jeśli nasz zbiornik na paliwo będzie miał poniżej 2,5 tys. litrów objętości, to liczba formalności, jakie będziemy musieli załatwić, jest doprawdy znikoma. Większość tego rodzaju zbiorników objęta jest bowiem tak zwanym dozorem uproszczonym. Jego założenia stawiają sprawę jasno – do zakupu i używania takiego zbiornika nie będziemy potrzebowali żadnych dodatkowych pozwoleń. Sytuacja zmienia się, gdy objętość zbiornika przekroczy 2,5 tys. litrów. Takie zbiorniki nie są objęte dozorem uproszczonym, tylko dozorem ograniczonym. Obejmuje on wszystkie zbiorniki do piętnastu metrów sześciennych włącznie. Jeśli chcemy korzystać z tak dużego zbiornika, będziemy musieli uiszczać stosowne, roczne opłaty do Urzędu Dozoru Technicznego, który będzie nas kontrolował co około dwa lata.

Oceń artykuł (3)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz