Artykuł sponsorowany

Produkcja uszczelek dla domu i przemysłu

Produkcja uszczelek dla domu i przemysłu

Każdy najmniejszy element skomplikowanych maszyn produkcyjnych ma określoną funkcję. Nie ma elementów ważnych i mniej ważnych, bo wszystkie urządzenia techniczne opierają się na precyzyjnych, zrealizowanych co do milimetra projektach. Nie można zatem zapomnieć o dużej roli, jaką spełniają uszczelki – elementy, które znajdziemy niemalże we wszystkich branżach!

Warto przypomnieć sobie – lub dowiedzieć się, jeśli się nie wie – czym jest tak zwana uszczelka i jaką odgrywa rolę. Uszczelkami nazywamy detale, które wytwarza się najczęściej z materiału gumowego, skór zwierzęcych, miękkich metali, takich jak ołów, czy też z tworzyw sztucznych. Ich podstawową rolą jest uszczelnienie systemu osiągane poprzez umieszczenie ich pomiędzy dwoma elementami. Dzięki odpowiedniemu kształtowi oraz specjalnemu wykonaniu nadają się idealnie do odizolowania od otoczenia cieczy bądź ciśnienia.

Wycinanie uszczelek

Coraz nowsze technologie motoryzacyjne, rolnicze czy produkcyjne doprowadziły do zaawansowanego rozwoju branży związanej z produkcją – wycinką – oraz z dystrybucją różnego rodzaju uszczelek. Takie firmy jak B2B. Wojciech Balcerek posiadają w swojej ofercie wiele rodzajów uszczelek – każda z nich ma swoje odpowiednie zastosowanie, kształt oraz materiał, z którego została wykonana. Warto nadmienić, że produkcja uszczelek, a w szczególności ich wycinka to usługa, która jest dzisiaj w cenie! Dlaczego tak jest? Powód jest prosty: coraz więcej firm wprowadza w swoich urządzeniach produkcyjnych modyfikacje, które wymagają indywidualnego projektu uszczelek. Każdy najmniejszy milimetr ma wielkie znaczenie, zwłaszcza w takiej branży jak motoryzacyjna. Najlepsze firmy produkujące i zajmujące się dystrybucją uszczelek właśnie dla precyzji i najlepszej jakości wykorzystują technologię Waterjet – wycinanie dzięki wycinarce laserowej lub ploterowi frezującemu. Urządzenia te są w stanie wyprodukować tysiące identycznych uszczelek, nawet o bardzo skomplikowanej strukturze.

Uszczelki są wszędzie! Ich rodzaje i materiały

Pomimo iż uszczelki są elementami różnych konstrukcji, rzadko się o nich mówi. Najczęściej mamy z nimi styczność w kuchni, toalecie czy łazience – w przypadku nieodpowiedniego izolowania wody w naszych armaturach. Popularnymi uszczelkami są uszczelki do rynien i kanalizacji, uszczelki do zbiorników ciśnieniowych, uszczelki do okien czy palet. Uszczelki wycinane mają jednak szersze zastosowanie. Spotkać je można wszędzie – w rolnictwie, elektryce, energetyce czy też budownictwie. Bardzo często stosuje się również uszczelki typu P, E, L, T – literki symbolizują kształt uszczelki. Wszystkie wymienione są stworzone z gumy pełnej EPDM, która wyróżnia się cienką strukturą, która nawet pod wpływem deformacji mechanicznych powraca do swojego pierwotnego kształtu. Jest odporna na działanie wody, a także innych warunków atmosferycznych. Tego typu uszczelki są nie tylko twarde, ale również bardzo wytrzymałe zarówno w niskich, jak i bardzo wysokich temperaturach (nawet +110°C)! Innym typem popularnych uszczelek, wykorzystywanych między innymi w konstrukcjach AGD są uszczelki z elastomerów termoplastycznych (tworzone z modyfikowanego PCV). Świetnymi izolatorami dźwięku są uszczelki z gumy komórkowej (porowatej) EPDM, a niezwykłą sterylnością charakteryzują się uszczelki silikonowe – używane w przemyśle chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym i zabawkowym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz