Artykuł sponsorowany

Powłoki galwanizacyjne – jak powstają? Czemu służą?

Powłoki galwanizacyjne – jak powstają? Czemu służą?

Galwanizacja pozwala na pokrywanie różnych przedmiotów specjalnymi powłokami. Cynkowanie, niklowanie czy kadmowanie – to tylko niektóre odmiany galwanizacji. Na czym polega ta technika? I czemu mają służyć różnego rodzaju powłoki galwanizacyjne? W naszym artykule znajdziesz informacje na temat przebiegu procesu galwanizacji i zastosowania go w praktyce.

Na czym polega galwanizacja?

Galwanizacją nazywamy metodę służącą do wytwarzania bardzo trwałych i cienkich powłok na różnych przedmiotach wykonanych z metalu. Powłoka może być wykonana z różnego rodzaju metali – wśród usług galwanizacyjnych wymieniamy między innymi chromowanie, niklowanie, cynkowanie, a także złocenie. Żeby przeprowadzić galwanizację, konieczne jest zastosowanie tak zwanej kąpieli galwanicznej, czyli roztworu związków chemicznych, zawierającego przede wszystkim sole metalu, który ma być powłoką, oraz różnych związków organicznych i nieorganicznych. Skład tego roztworu ma wpływ na jakość powstających powłok. Galwanizacja to proces elektrochemiczny, dlatego, oprócz kąpieli, potrzebne jest też źródło energii elektrycznej – w tym celu wykorzystywany jest zasilacz galwaniczny wyposażony w trójfazowy transformator. Specjalistą w dziedzinie powłok galwanizacyjnych jest Olechno Czesław. Zakład galwanizacyjny, który prowadzi, istnieje już od kilkunastu lat. Wśród proponowanych usług w ofercie znajdziemy powłoki wykonywane na metalach, przede wszystkim cynkowanie – także bębnowe, polecane do małych elementów, takich jak na przykład śruby.

Rodzaje i zastosowania

Sposób powstawania powłok galwanizacyjnych pozwala podzielić je na kilka rodzajów. Mamy powłoki elektrolitowe – mogą być jedno lub wielowarstwowe, powłoki osadzane metodą chemiczną oraz powłoki konwersyjne, które wytwarzane są chemicznie lub elektrochemicznie. W zależności od tego, z jakiego metalu jest powłoka, oraz jaki element pokrywa, możemy wyróżnić też różne zastosowania galwanizacji:

  • ochronne – zabezpieczenie metalu przed korozją – na przykład cynkowanie ogrodzenia ze stali,
  •  dekoracyjne – na przykład pozłacana biżuteria lub posrebrzane sztućce,
  • techniczne – w tym przypadku powłoka ma nadać przedmiotom konkretne cechy – na przykład poprawić ich odporność na ścieranie, zmniejszyć tarcie lub poprawić przewodnictwo elektryczne.

Chromowanie, kadmowanie czy cynkowanie to usługi, których wykonanie możemy zlecić pracownikom sprawdzonego zakładu galwanizacyjnego. Ważne jest doświadczenie i wiedza – od właściwego przeprowadzenia procesu galwanizacji zależy wytrzymałość powłoki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz