Artykuł sponsorowany

Podstawowe rodzaje pomp – jaki wybrać do ścieków domowych?

Podstawowe rodzaje pomp – jaki wybrać do ścieków domowych?

Pompy to maszyny towarzyszące ludzkości od zarania dziejów. Mimo upływu lat zachowują one swoją funkcjonalność oraz użyteczność, a opracowane wieki temu zasady ich działania, choć mocno obecnie dopracowane i zmodernizowane, nie zmieniły się. Zasadniczo ich celem jest przenoszenie płynu, np. z niższego poziomu na wyższy. Stosuje się je szeroko w wielu różnych gałęziach przemysłu oraz gospodarki. Bez nich niemożliwe byłoby np. odprowadzanie ścieków.

Elementy i rodzaje pomp

Aby dobrze poznać problematykę pomp i tym samym wybrać odpowiedni model, warto znać podstawowe definicje. Elementami roboczymi dwóch najpopularniejszych rodzajów pomp są:

  • wirnik – zwany także rotorem, wykonuje ruch wirowy podczas pracy pompy,
  • tłok – element wywierający nacisk na substancję lub poruszający się pod jej wpływem.

To według nich rozróżniamy dwa główne typy pomp: wirowe (przepływowe) oraz wyporowe (objętościowe). Te pierwsze stosowane są najczęściej, a ich najważniejszym elementem jest wspomniany wyżej wirnik. Jego konstrukcja zależna jest od konkretnego modelu, ale jego celem jest generalnie zwiększenie ciśnienia cieczy. Powoduje to zassanie jej po stronie wlotu pompy oraz wyrzucenie po stronie tłocznej, gdzie pojawia się nadwyżka ciśnienia. Istotnymi parametrami takich pomp są np. prędkość obrotowa wirnika, wysokość podnoszenia oraz wydajność. Wysokość podnoszenia uzależniona jest od natężenia przepływu. Im wyższy, tym niższe ciśnienie w pompie, a co za tym idzie – niższa wysokość podnoszenia. Definicja pomp wirowych nie zakłada, że będą one składały się wyłącznie z jednego wirnika – wręcz przeciwnie. Wiele pomp zawiera dwa lub więcej wirników osadzonych na jednym wale. Pozwala to na zwiększenie wysokości podnoszenia.

Pompy wyporowe oraz nowoczesne rozwiązania

Pompy wyporowe są natomiast wyposażone w ruchomy, szczelnie dopasowany do obudowy tłok. Porusza się on w korpusie, powodując zmianę ciśnień po obu jego stronach. Powstająca w ten sposób różnica ciśnień zmusza ciecz do ruchu, dzięki czemu pompa zasysa ją i następuje wytłaczanie cieczy. Podobnie jak w przypadku pomp wirowych wariacji jest tutaj naprawdę wiele: tłok może wykonywać różne rodzaje ruchu, takie jak: ruch wahadłowy, obrotowy, obiegowy czy posuwisto‐zwrotny.

Istnieją również swoiste hybrydy opisanych wyżej rozwiązań, takie jak pompy wirowo‐wyporowe lub pompy wirowo‐odrzutowe. Nowoczesne technologie zapewniły idealne dopasowanie pomp do ich zastosowania. Wśród pomp wirowo‐wyporowych znajdujemy m.in. pompy ORKA oferowane przez firmę Inwap sp. z o.o. O ich charakterystykę zapytaliśmy u źródła:

– Pompy z serii ORKA jako nowoczesny produkt idealnie nadają się do stosowania w pompowniach domowych. Pracując od 2008 roku wielokrotnie potwierdziły swoje parametry techniczne. Wielu odbiorców uznaje je za urządzenia bardzo wysokiej jakości technicznej oraz użytkowej. Możliwości hydraulicznej pompy ORKA‐N pozwalają zarówno na budowanie wielokilometrowych sieci ciśnieniowych, jak i pojedynczych układów. Ciśnienie zapewniane przez pompę zapewnia tłoczenie ścieków w dowolnych warunkach.

Warto dodać, że omawiany typ pomp wyposażony jest także w rozdrabniacz ułatwiający ich pracę.

Wybieramy pompę do ścieków domowych

Pompy do wody zanieczyszczonej oraz ścieków mają zazwyczaj formę zatapialną. Oznacza to, że ich konstrukcja pozwala na bezawaryjną pracę w środowisku wodnym, doskonale się w nim sprawdzając. Prócz swojego podstawowego celu, jakim jest przepompowywanie ścieków, mogą posłużyć także np. do odwadniania zalanych studzienek. Występują także w wersji przenośnej, z wężem łączącym je z instalacją. Pompy tego rodzaju muszą charakteryzować się wysokiej jakości wirnikiem, wytrzymałą obudową oraz dobrą szczelnością. Ich praca jest najczęściej zautomatyzowana dzięki wyłącznikom pływakowym. Wybierając taką pompę do zastosowań domowych powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na maksymalną ilość zanieczyszczeń. To ona powie nam, jakie jest zastosowanie danej pompy. Dla tych przeznaczonych do ścieków wartość ta będzie oscylowała w okolicy siedemdziesięciu milimetrów. Doskonale w omawianych warunkach sprawują się pompy WIR oferowane przez firmę Inwap sp. z o.o. Pompy wirowe typu odrzutowego – WIR – nadają się nie tylko do pompowni domowych, ale także przesyłowych i kompaktowych, jak również do zadań w rodzaju opróżnianie kanałów piwnic. Formalnie należą one do grupy zatapialnych pomp z wirnikami łopatkowymi. Przeznaczone są do przetaczania cieczy o różnym charakterze, a także wody czystej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz