Artykuł sponsorowany

Piaskowanie – nadajemy powierzchni metalu nowy blask

Piaskowanie – nadajemy powierzchni metalu nowy blask

Powierzchnie elementów i różnego rodzaju konstrukcji metalowych bardzo często są zanieczyszczone lub narażone na ataki rdzy, która w negatywny sposób wpływa na ich właściwości. Aby je oczyścić i zabezpieczyć przed korozją, poddaje się je odpowiednim specjalistycznym zabiegom. Jednym z nich jest piaskowanie, które ma za zadanie przede wszystkim wyeliminowanie wszelkich zabrudzeń z danej powierzchni.  

Nowe oblicze powierzchni metalowej

Cały proces technologiczny, który nazywamy piaskowaniem, polega na czyszczeniu lub kształtowaniu zarówno metalu, jak i innych powierzchni, np. drewna lub kamienia, materiałem ściernym w strumieniu sprężonego powietrza, ewentualnie cieczy. Należy jednak pamiętać, aby nie wykonywać tego typu zabiegów samodzielnie, jeśli nie posiadamy odpowiedniej do tego wiedzy. Najlepiej zlecić je specjalistom, na przykład firmie Nowiz Andrzej Nowak, dysonującym niezbędnymi technologiami. Piaskowanie wymaga bowiem odpowiednich narzędzi oraz umiejętności, choćby doboru właściwych ścierniw w zależności od konkretnego rodzaju powierzchni. Jeszcze do niedawna w procesach tych wykorzystywano głównie piasek, stąd też nazwa piaskowanie. W chwili obecnej znacznie częściej stosuje się ścierniwa metalowe, takie jak śrut staliwny bądź żeliwny (metoda nazwana śrutowaniem), a także pocięty drut stalowy, oraz ścierniwa niemetalowe: szkło (szkiełkowanie), suchy lód, rozdrobnione skały i minerały i ścierniwa sztuczne. Sam efekt piaskowania jest zbliżony do tego, jaki uzyskujemy w przypadku szlifowania. Niemniej jednak czyszczenie metalu metodą piaskowania sprawia, że czyszczona w ten sposób powierzchnia jest równiejsza oraz uzyskuje konieczną do malowania szorstkość. Ponadto proces ten pozwala na znacznie łatwiejsze czyszczenie trudno dostępnych miejsc, rogów oraz zakrzywień. Na to, jak przebiegnie oczyszczanie metalu, wpływają także inne czynniki. Zaliczyć do nich należy: ciśnienie w czasie prac, kąt nachylenia strumienia ścierniwa, odległość dyszy od powierzchni, a także rodzaj i kształt dyszy oraz samego ścierniwa.

Gdzie wykorzystujemy piaskowanie

Obróbka strumieniowo-ścierna znajduje zastosowanie w pracach związanych z przygotowaniem nawierzchni przed nałożeniem na nią warstwy ochronnej. Do tego typu działań zliczyć można usuwanie starych farb, lakierów i rdzy, matowienie i wygładzanie, usuwanie nalotów i zabrudzeń czy odnawianie powierzchni. Metoda ta doskonale sprawdza się w przypadku różnego rodzaju konstrukcji i powierzchni metalowych, a przy doborze odpowiedniego ścierniwa można oczyścić za jej pomocą także drewno, kamień lub szkło.

Piaskowanie a BHP

Piaskowanie, z racji swej specyfiki, jest procesem wymagającym ścisłego dostosowania się do przepisów BHP. Dzięki temu będzie ono przebiegało w sposób bezpieczny – zarówno dla osoby, która je przeprowadza, jak i innych pracowników. Osoba wykonująca taką pracę powinna być przeszkolona, posiadać specjalne ubranie zabezpieczające (w tym rękawice i buty ochronne oraz maski przeciwpyłowe). Pomieszczenie, gdzie wykonywane są tego typu prace, musi być odpowiednio oznakowane, mieć właściwą kubaturę oraz sprawną wentylację. Urządzenia do piaskowania powinny być wyposażone w sprawny system, który w razie potrzeby automatycznie je wyłączy, np. w przypadku niekontrolowanego wypuszczenia narzędzia z rąk.

Piaskowanie to metoda niezwykle skuteczna, umożliwiająca całkowite oczyszczenie danej powierzchni dzięki usunięciu wszystkich naniesionych na nią powłok. Jest ono zarówno dokładne, jak i szybkie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz