Artykuł sponsorowany

Najczęstsze przyczyny awarii lodówek – kiedy do serwisu?

Najczęstsze przyczyny awarii lodówek – kiedy do serwisu?

Lodówka jest niezbędna w każdym domu, a także w wielu firmach, w których przechowuje się żywność lub inne produkty wymagające utrzymania niskich temperatur. Jak każde urządzenie, jest ona podatna na awarie wymagające pomocy specjalisty. Co najczęściej psuje się w lodówkach?

Niewłaściwy poziom chłodzenia

Pracująca lodówka zachowująca we wnętrzu temperaturę niższą niż na zewnątrz nie stanowi jeszcze gwarancji sprawności urządzenia. Jedną z jej dysfunkcji może być niewłaściwe chłodzenie na poziomie odbiegającym od przewidywanego. Przyczyną takiego stanu bywa zbyt częste otwieranie drzwiczek lub też duże nagromadzenie produktów, często jeszcze ciepłych, które oddając energię urządzeniu powodują, że nie jest ono w stanie wystarczająco szybko obniżyć temperatury w komorze chłodzenia. Do regulacji pracy agregatu służy specjalne pokrętło pozwalające na ustawienie siły chłodzenia, a przesunięcie go w pozycję maksymalną często rozwiązuje problem. Proces przywracania właściwej temperatury wymaga sporo czasu, dlatego zanim sięgniemy po telefon do serwisu warto odczekać dwie lub trzy doby. Innym powodem zbyt wysokiej temperatury w komorze bywa też niewłaściwy obieg powietrza z tyłu lodówki. Do poprawy sytuacji przyczyni się odsunięcie jej od ściany. Warto też sprawdzić szczelność drzwiczek, a na półkach układać produkty tak, aby nie dotykały tylnej ścianki.

Głośna praca i nietypowe dźwięki

Jednym z czynników, które zwracają naszą uwagę, jest głośna praca lodówki. Nowoczesne urządzenia są pod tym względem dopracowane i trudno dziś narzekać na lodówkę, która swoim hałasem zakłóca sen domowników, jak to bywało pół wieku temu. Przyczyną głośniej pracy urządzenia może być jego nieprawidłowe ustawienie i często wystarczy jedynie wypoziomować lodówkę, aby wróciła do normy. Do typowych dźwięków wydawanych przez urządzenia chłodnicze zalicza się bulgotanie i przelewanie wynikające ze specjalistycznej pracy agregatu. Jeśli pojawią się inne dźwięki, trudne do zdiagnozowania i niestandardowe, warto zasięgnąć rady specjalisty zajmującego się naprawami sprzętu chłodniczego i AGD. Takie usługi świadczy między innymi firma PPHU Lodex Andrzej Filipek. Głośna praca lodówki może też wynikać z ustawienia jej między innymi sprzętami. Jeśli urządzenie dotyka szafki wypełnionej naczyniami, efektem drgań wywołanych przez agregat może być nietypowy hałas.

Kiedy potrzebne jest fachowe wsparcie?

Nowoczesne lodówki to automaty, które często sygnalizują swoim zachowaniem różne nieprawidłowości, dlatego zanim sięgniemy po telefon warto dokładnie sprawdzić, czy powodem dziwnych dźwięków, zbierającej się wody lub niskiej temperatury nie jest nasze niewłaściwe postępowanie. Sytuacje, w których trzeba zadbać o pomoc specjalisty, zdarzają się w przypadku każdego urządzenia, dlatego warto wiedzieć, kiedy go wezwać. Jedną z takich sytuacji jest awaria elektroniki, czyli systemu sterowania, który odpowiada za poprawne działanie lodówki. Często sprawne urządzenie nie funkcjonuje jak należy, ponieważ zepsuł się sterownik, który kieruje jego pracą. Gdy lodówka włącza się i wyłącza w nieskoordynowany sposób albo nie chce się włączyć w ogóle, konieczne jest wezwanie serwisanta, gdyż powodem tego może być przepalony bezpiecznik. Uszkodzeniu może ulec agregat, termostat lub oświetlenie, a do częstych usterek zaliczany jest również wyciek płynu z układu chłodniczego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz