Artykuł sponsorowany

Mała rzecz o wielkiej wartości. Wszystko o medalach – nie tylko olimpijskich!

Mała rzecz o wielkiej wartości. Wszystko o medalach – nie tylko olimpijskich!

Mały, okrągły i niezwykle pożądany, zwłaszcza przez sportowców. Mowa oczywiście o medalu – najlepiej złotym. Od kiedy właściwie wybitni ludzie nagradzani są medalami? I o co chodzi z tym gryzieniem medali olimpijskich? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące medali.

Cena zwycięstwa

Tak naprawdę każdy medal jest wart tyle, na ile ceni go jego właściciel. To przede wszystkim symbol wielkiego zwycięstwa lub niezwykłych osiągnięć. Medale najbardziej kojarzą się nam ze sportem, ale pamiętajmy, że wręcza się je też patriotom, artystom lub bardzo zasłużonym społecznikom. Zdaje się jednak, że najbardziej o medale walczą właśnie sportowcy – a najcenniejsze złoto to dla nich złoto olimpijskie. To jednak głównie symbol – bardzo ciekawą analizę prawdziwej wartości medali olimpijskich z igrzysk w Londynie przeprowadzili swego czasu dziennikarze amerykańskiej telewizji CNN. Okazało się wtedy, że złoty medal na wolnym rynku kosztuje zaledwie 650 dolarów. Srebrny medal jest o połowę tańszy – trudno się dziwić, w końcu na igrzyskach liczy się tylko zwycięzca. Jeszcze tańszy jest medal brązowy – za kwotę, którą otrzymalibyśmy za niego na wolnym rynku, nie zjemy nawet porządnego obiadu – cena za taki medal to około 5 dolarów. Medale to jednak te magiczne przedmioty, których wartości nie mierzy się w pieniądzach, a w emocjach i sile, jaką symbolizują. Medal ma w sobie zaklętą dumę, triumf i smak zwycięstwa.

Historia na medal

Niewiele wiemy o historii starożytnych medali. Więcej szczegółów możemy znaleźć na temat tego przedmiotu w czasach nowożytnych. Medal od zawsze był niewielkim, najczęściej okrągłym lub owalnym przedmiotem metalowym. Najczęściej wykonywało się go przy pomocy techniki odlewu lub bicia – tak jak biło się monety. Pierwsze nowożytnie medale pochodzą z XIV wieku. Produkowano je we Włoszech. Technika wyrabiania medali rozwijała się w XV i XVI wieku. Podobno pierwszy medal w Polsce wybito w 1508 roku – był przeznaczony dla biskupa wrocławskiego Jana Turzo. Od zawsze medale upamiętniają ważne wydarzenia i wybitne osiągnięcia. Medale sportowe tradycyjnie są okrągłe lub owalne, zdobione reliefem po jednej lub po obu stronach. Znacznie bardziej zróżnicowane są medale przyznawane wojskowym – ich kształty, kolory i wielkość tak naprawdę zależą od pomysłowości twórcy.

Apetyt na złoto

Na wielu zdjęciach z zawodów sportowych zwycięzcy pozują, gryząc złote medale. Wbijanie zębów w złoty medal nie wynika z tak wielkiego apetytu na zwycięstwo. Kiedyś w ten sposób sprawdzano, czy złote monety są prawdziwe – złoto jest jednym z bardziej miękkich metali, pozostają więc na nim ślady ludzkich zębów. Dziś „nadgryzanie” medali to po prostu jedna z olimpijskich tradycji, którą szczególnie cenią sobie fotoreporterzy, robiący zdjęcia olimpijczykom. Gest „próbowania” złota jest niezwykle fotogeniczny. Medale na każdą okazję – od szkolnych zawodów sportowych po ważne państwowe odznaczenia – wykonuje firma Rak Usługi Odlewnicze Radosław Kozłowski. Na zamówienie klientów przedsiębiorstwo zajmuje się wykonywaniem także tablic pamiątkowych z brązu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz