Artykuł sponsorowany

Klasyfikacja systemów wentylacji

Klasyfikacja systemów wentylacji
Odpowiednia klimatyzacja jest niezbędnym elementem każdego budynku. Wiedzą o tym zarówno pracownicy biurowi oraz szefowie kuchni, jak i bywalcy sal kinowych czy klubów fitness. Utrzymanie w pomieszczeniu wysokiej jakości powietrza, w tym temperatury czy ilości świeżego powietrza, na właściwym poziomie sprzyja efektywności oraz poprawia samopoczucie przebywających w nim ludzi. Ty tylko przykłady dlaczego tak ważny jest odpowiedni dobór wentylacji i dostosowanie jej do charakterystyki pomieszczenia.


Kryteria systemów wentylacji

Wentylacja wentylacji nierówna. We wspomnianych klubach fitness będzie się ona różniła od tej, którą zastaniemy w biurowych pokojach pracowniczych. Z tego względu stworzono klasyfikację poszczególnych systemów wentylacji na podstawie kilku kryteriów. Są to m.in.:


·         sposób organizacji wymiany powietrza ( wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna)


·         zakres uzdatniania powietrza pod względem temperatury, wilgotności


·         Ilość świeżego powietrza


·         Czas działania systemu


·         energooszczędność,


Warto jednak skupić się na podstawowym podziale wentylacji – na grawitacyjną oraz mechaniczną.


Na czym polega wentylacja grawitacyjna?

Obejmuje ona wymianę powietrza w pomieszczeniu na zasadzie ruchu powietrza, który jest wywołany zjawiskami fizycznymi tj różnica gęstości powietrza ciepłego i zimnego. Stosuje się ją w mieszkaniach lub niewielkich zakładach przemysłowych. Jej zaletą jest niezależność (nie wymaga źródła zasilania) oraz niskie koszty montażu i użytkowania. Klasycznym przykładem wentylacji naturalnej jest przewietrzenie pomieszczenia, które odbywa się za pomocą okien lub innych otworów w przegrodach budowlanych – zauważa doradca klienta w firmie Klima Venta, która specjalizuje się w instalacji i montażu urządzeń i systemów klimatyzacyjnych oraz wentylacyjnych. Czasem do przewietrzenia może również dojść poprzez infiltrację. Napływ powietrza do pomieszczenia odbywa się przez nieszczelne okna lub drzwi, a także porowate ściany. W zakładach przemysłowych stosuje się natomiast aerację. W takim przypadku wymiana powietrza zachodzi poprzez specjalne otwory, którymi mogą być np. wywietrzniki dachowe. Wentylacja naturalna wywołana różnicą gęstości powietrza, która jest spowodowana różnicą temperatury – zimniejsze powietrze jest cięższe i opada ku podłodze, odwrotnie niż powietrze ciepłe. Taka wymiana odbywa się w specjalnych kanałach wentylacyjnych i nazywa się wentylacją grawitacyjną. Jednak zasadniczą wadą tego rodzaju wentylacji jest brak kontroli nad jej działaniem. Latem różnice ciśnień praktycznie się wyrównują a dla użytkownika to zjawisko jest odczuwalne jako brak wymiany powietrza pomiędzy pomieszczeniem a otoczeniem. Zimą natomiast powietrze wpadające do ogrzewanego pomieszczenia powoduje jego wychłodzenie oraz nieprzyjemny efekt przeciągu.


Zalety stosowania wentylacji mechanicznej

W wentylacji mechanicznej wymiana powietrza następuje za pomocą wentylatorów. Możemy wyróżnić wentylację nawiewną, wywiewną oraz nawiewno-wywiewną. W przypadku pierwszej z nich wtłaczanie świeżego powietrza odbywa się za pomocą wentylatorów, które są montowane w pomieszczeniach dziennych lub sypialniach. Usuwanie zużytego powietrza następuje w sposób naturalny – przez nieszczelności budynku lub kratki wentylacyjne zainstalowane w kuchni, łazience lub garderobie. W wentylacji wywiewnej proces odbywa się na odwrót – wywiew powietrza wspomagany jest mechanicznie. Wszystkie kanały wywiewne są podłączone do centralnego wentylatora, który zasysa zużyte powietrze i wyrzuca na zewnątrz. Trzecia wentylacja – nawiewno-wywiewna – wymaga zainstalowania dwóch wentylatorów – nadmuchowego, którego zadaniem jest zasysanie świeżego powietrza, oraz wywiewnego, usuwającego zużyte powietrze. Wygodniej jest zastosować kompaktowe urządzenie zwane rekuperatorem lub centralą wentylacyjną, która  oprócz wentylatorów posiada filtry powietrza, wymiennik zapewniający oszczędność energii oraz nagrzewnicę elektryczną, która zapewnia utrzymanie temperatury powietrza nawiewanego do pomieszczeń na odpowiednim poziomie , nie doprowadzając do ich wychłodzenia. Zaletą stosowania wentylacji mechanicznej jest możliwość kontroli intensywności wymiany powietrza w budynku, która odbywa się w sposób ciągły i nie jest uzależniona od warunków pogodowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz