Artykuł sponsorowany

Jak sprawdzić, czy sprzęt pomiarowy działa jak należy? Trzeba przeprowadzić legalizację!

Jak sprawdzić, czy sprzęt pomiarowy działa jak należy? Trzeba przeprowadzić legalizację!

Żeby sprzęt pomiarowy nadawał się do użytku, musi działać bezbłędnie. W laboratoriach, zakładach chemicznych i przemysłowych każdy błędy pomiar może nieść za sobą poważne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie działania sprzętu pomiarowego. W tym celu przeprowadza się legalizację, która potwierdza, czy dane urządzenie pomiarowe działa bezbłędnie.

Co to jest legalizacja?

Zadaniem legalizacji jest dokładne sprawdzenie działania i wydanie dokumentu potwierdzającego sprawność konkretnych urządzeń pomiarowych. Legalizacja ma potwierdzić, czy aparatura spełnia wszystkie właściwie wymagania i normy prawne. Po przeprowadzeniu badania i otrzymaniu korzystnego wyniku wydawane jest świadectwo legalizacji. Przyrządy, w przypadku których legalizacja jest obowiązkowa w Polsce, wskazane są w specjalnym rozporządzeniu Ministra Gospodarki. Wykonywaniem legalizacji na profesjonalnej aparaturze pomiarowej zajmuje się firma Elektroterm Wzorcowanie przyrządów pomiarowych R. Glanc. Warto wiedzieć, że w Polsce mamy więcej niż jeden typ legalizacji. Tak naprawdę występuje ona w trzech wariantach – legalizacja pierwotna wykonywana jest jeszcze przed wprowadzeniem danego urządzenia na rynek. Legalizacja jednostkowa sprawdza, czy urządzenie pomiarowe sprawdza się w jednym, konkretnym zastosowaniu. Jest też legalizacja ponowna, której zadaniem jest sprawdzenie działania urządzeń pomiarowych, które zostały już wprowadzone na rynek lub do użytku.

Jakie przyrządy podlegają legalizacji?

Na liście przyrządów podlegających legalizacji znajdują się przede wszystkim urządzenia służące rozliczeniom handlowym, pobieraniu różnego rodzaju opłat, kar umownych, wynagrodzeń i odszkodowań. Legalizacji poddawane są liczniki zużycia energii, gazu i wody, różne instalacje do pomiaru cieczy, taksometry, wagi i inne urządzenia. Przyrządy, które otrzymały świadectwo lub cechę legalizacji nazywane są przyrządami legalizowanymi. Świadectwo legalizacji powinno zostać umieszczone na takim przyrządzie.

Kiedy zgłosić do legalizacji?

Jeśli używamy przyrządów objętych obowiązkiem legalizacji, musimy zadbać o to, by zawsze miały one ważne świadectwo lub cechę legalizacji. Nowy przyrząd otrzymujemy zawsze z ważnym świadectwem, ma ono jednak charakter tymczasowy – zanim świadectwo wygaśnie, powinniśmy więc zgłosić przyrząd do ponownej legalizacji. Nie możemy dopuścić do tego, żeby pomiary były wykonywane przy pomocy urządzenia nieposiadającego ważnego świadectwa legalizacji, ponieważ może to grozić różnego rodzaju konsekwencjami, np. uznaniem dokonanych pomiarów za nieważne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz