Artykuł sponsorowany

Jak przebiega regeneracja turbosprężarki? Przewodnik krok po kroku

Jak przebiega regeneracja turbosprężarki? Przewodnik krok po kroku

Turbosprężarka jest niezwykle istotnym elementem naszego samochodu. Kiedy ulegnie awarii, auto nie będzie mogło działać. Jeśli turbosprężarka w naszym samochodzie się popsuje, mamy dwie możliwości – możemy ją wymienić lub poddać regeneracji. Ta druga opcja jest tańsza i to głównie dlatego kierowcy częściej wybierają naprawę. Choć to zadanie dla profesjonalnych mechaników, warto mieć chociaż podstawową wiedzę na temat tego, jak taka regeneracja przebiega.

Krok pierwszy – przegląd

Turbosprężarka jest kluczowym elementem każdego pojazdu – powietrze, które spręża, służy do zasilania silnika. Dlatego z uszkodzoną turbosprężarką pojazd po prostu nie pojedzie dalej. Kiedy turbosprężarka ulegnie awarii, nie mamy wyjścia – musimy ją naprawić. Na samym początku regeneracji turbosprężarki mechanicy rozkręcają ją na części – chodzi o to, by znaleźć wszystkie uszkodzone elementy i ustalić dokładną przyczynę awarii. Profesjonalnymi remontami turbosprężarek zajmuje się na przykład firma Tarkom. Zakład Usług Mechanicznych.

Naszą specjalnością jest regeneracja turbosprężarek. Oferujemy naprawę tych urządzeń montowanych w różnych pojazdach – nie tylko w samochodach osobowych, ale także w ciężarówkach i maszynach budowlanych. Wszelkie świadczenia prowadzi zespół wysoce wykwalifikowanych pracowników z wieloletnim stażem w zakresie regeneracji turbosprężarek. Istotą właściwej naprawy jest odpowiednie wyważenie wirnika. W tym celu nasza firma zaopatrzyła się w doskonałej jakości wyważarki, które odznaczają się wyjątkową precyzją pomiaru – podkreśla właściciel przedsiębiorstwa.

Krok drugi – czyszczenie

Kolejnym bardzo ważnym krokiem podczas regeneracji turbosprężarki jest wyczyszczenie wszystkich jej elementów – należy pozbyć się starego oleju i innych zanieczyszczeń. Najlepiej radzą sobie z nimi specjalne myjki ciśnieniowe i ultradźwiękowe. Po myciu wszystkie elementy są szkiełkowane, by pozbyć się pozostałych na nich silnych zabrudzeń oraz rdzy.

Krok trzeci – wyważanie

Następny etap to naprawa obudowy łożysk przy pomocy tokarki. Mechanicy na tym etapie skręcają też rdzeń turbosprężarki – zniszczone elementy wymieniane są na nowe. Kolejny krok to wyważanie turbosprężarki – to najważniejsza część regulacji turbiny. Jeśli turbosprężarka nie zostanie odpowiednio wyważona, szybko się znów zepsuje. Po wyważeniu do rdzenia turbiny przykręcany jest kolektor oraz wyczyszczona zmienna geometria, ślimak i zawór. Ostatni etap regeneracji turbosprężarki to ustawienie zaworu turbosprężarki i zmiennej geometrii – dzięki temu turbina będzie pracować prawidłowo.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz