Artykuł sponsorowany

Gdzie zakupić świeże owoce i warzywa?

Gdzie zakupić świeże owoce i warzywa?

W aktualnej piramidzie żywieniowej, która została opracowana w 2016 r. przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, warzywa i owoce są wyżej niż inne produkty spożywcze. Dlatego wiele osób zastanawia się, gdzie je nabyć. Rozsądnym rozwiązaniem jest nabycie świeżych owoców i warzyw bezpośrednio z jednego z wielu działających na terenie Polski gospodarstw rolnych.

Co oferują gospodarstwa rolne?

Większość (bo ok. 73%) działających w Polsce gospodarstw rolnych uprawia świeże owoce lub warzywa na powierzchni mniejszej niż 10 ha. Przykładem większego gospodarstwa, które posiada ponad kilkadziesiąt hektarów, jest Gospodarstwo Rolne Grzegorz Olejniczak. Niezależnie od wielkości, większość gospodarstw współpracuje zarówno z przetwórniami, jak i hurtowniami. Niektóre dodatkowo prowadzą sprzedaż detaliczną.

Oferta gospodarstwa rolnego najczęściej jest uzależniona od ilości posiadanych gruntów. Im gospodarstwo większe, tym jego oferta bardziej zróżnicowana. Jeżeli chodzi o warzywa, to bezpośrednio od rolnika najczęściej można nabyć: ziemniaki, kapustę, cebulę i brokuły. Nie brakuje również świeżych owoców, a zwłaszcza tych sezonowych, np. truskawek i malin.

Zakup od rolnika się opłaca

Dlaczego warto nabywać świeże owoce i warzywa bezpośrednio z gospodarstw rolnych? Po pierwsze jest taniej – klient indywidualny, który jest zainteresowany zakupem nawet 10 czy 20 kg truskawek, bo w planach ma robienie dżemów i konfitur, może liczyć na niższą cenę od tej obowiązującej w sklepach detalicznych. Po drugie ważna jest świadomość, że produkt pochodzi ze sprawdzonego źródła (gospodarstwa które współpracują z hurtowniami, sieciami marketów lub dostarczają swoje warzywa do sektora HoReCa muszą posiadać certyfikat Global.GAP. co daje gwarancję otrzymania bezpiecznego produktu jak i indentyfikalność produktu). Sklepikarz czy osoba sprzedająca towar na targu może nabywać świeże owoce i warzywa z hurtowni. Wówczas kupujący ma nikłą szansę, że dowie się, z którego konkretnie gospodarstwa pochodzą dane produkty.

Czy gospodarstwa rolne chętnie sprzedają towar klientom indywidualnym? Większość tak, choć zdarzają się i takie, które współpracują jedynie z przetwórniami. Gdy gospodarstwo rolne podpisało umowy na dostarczenie konkretnych ilości warzyw lub owoców do zakładu przetwórczego, wówczas musi zadbać o jego zaopatrzenie w pierwszej kolejności, a dopiero pozostałą część płodów rolnych może oferować klientom indywidualnym.

Znalezienie gospodarstwa rolnego nie jest problemem – poza bardzo dużymi, na rynku działają znacznie mniejsze, które często mieszczą się na obrzeżach miasta. Chcąc kupować świeże owoce i warzywa ze sprawdzonego źródła i po dobrych cenach, warto zadać sobie trud dotarcia do takiego punktu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz