Artykuł sponsorowany

Gazy specjalistyczne – co warto wiedzieć na ich temat?

Gazy specjalistyczne – co warto wiedzieć na ich temat?

Gazy specjalistyczne (nazywane też specjalnymi) wykorzystywane są w wielu różnych branżach – od spawalnictwa po branżę medyczną. Co warto wiedzieć na temat gazów specjalistycznych? Czym właściwie są i co je charakteryzuje? Skąd pochodzą takie gazy i jak się ich używa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tym krótkim artykule. To wiedza na temat gazów specjalistycznych w pigułce.

Gazy specjalistyczne – czyli jakie?

Gazami specjalistycznymi określamy przede wszystkim gazy szlachetne. Dodatkowo, tym mianem określa się też inne gazy, pod warunkiem, że wykazują one ekstremalnie wysoki poziom czystości – powyżej 99,99%. Takie gazy są bardzo potrzebne w wielu różnych gałęziach przemysły – począwszy od farmacji, przez elektronikę, medycynę aż po przemysł motoryzacyjny. Zapotrzebowanie na takie gazy jest więc bardzo duże, a zakres ich zastosowań szeroki. Bardzo bogatą ofertę gazów specjalistycznych, oraz urządzeń niezbędnych do ich użycia, oferuje przedsiębiorstwo BR-Gaz. Gazy techniczne i urządzenia spawalnicze. To sprawdzona firma, działająca w branży gazów od wielu lat.

Podział gazów specjalistycznych

Gazy specjalistyczne można dzielić przy pomocy różnych kryteriów. Jednym z najpopularniejszych jest jednak kryterium ich zastosowań. Na jego podstawie wyróżniamy między innymi:

  • gazy analityczne – są one niezbędne do prowadzenia analiz, dlatego bardzo istotny jest tu niski poziom zanieczyszczeń krytycznych. Takie gazy muszą pozwolić na opracowanie precyzyjnych wyników badań, dlatego też ich czystość jest kluczowa. Zanieczyszczenia mogą prowadzić do błędnych odczytów i utrudnić prowadzenie analiz. Gazy te to między innymi hel, azot, wodór, czy argon;
  • gazy do urządzeń medycznych – te gazy, jak mówi sama nazwa, stosowane są w urządzeniach medycznych, często w okulistyce. Sposób ich działania może być różny – na przykład heksafluorek siarki stosuje się w operacjach okulistycznych, heksafluoroetan służy do leczenia tamponady w przypadku przesunięcia siatkówki, a oktafluoropropan w formie gazowej jest potrzebny w przypadku jej odwarstwienia. W medycynie stosuje się też inne gazy, na przykład tlenek azotu – pomagający w znieczuleniu ogólnym oraz tlen – przy leczeniu niedotlenienia i podczas resuscytacji;
  • gazy spawalnicze – spawalnictwo to jedna z branż w których gazy techniczne są szczególnie potrzebne. Do spawania wykorzystuje się między innymi argon, azot, hel i acetylen. Gazy spawalnicze dzieli się na palne i osłonowe.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz