Artykuł sponsorowany

Falowniki – podstawy działania i zastosowanie

Falowniki – podstawy działania i zastosowanie

Falowniki to urządzenia energoelektroniczne o bardzo dużym wachlarzu zastosowań. Choć dostępne są od kilkudziesięciu lat, obecnie coraz częściej są stosowane. To dzięki nim między innymi możliwe jest precyzyjne regulowanie prędkości obrotowej silnika elektrycznego. Nie bez znaczenia jest również oszczędność energii, którą można uzyskać przy ich wykorzystaniu.

Czym jest falownik

Książkowa definicja mówi, że  falownik to urządzenie pozwalające na zmianę prądu stałego (DC, ang. direct current) na prąd zmienny (AC, ang. alternating current) o regulowanej częstotliwości wyjściowej. Potocznie jest on nazywany przemiennikiem częstotliwości lub przetwornicą częstotliwości. Przez ostatnie lata obserwujemy wzrost zapotrzebowania na tego typu urządzenia oraz rozwój firm zajmujących się ich produkcją i dystrybucją, jak na przykład Centrum Dystrybucji Automatyki. A. Czarnik z Tarnowa.  Wynika to nie tylko z ich przystępnej ceny, ale przede wszystkim z poszukiwania oszczędności energii elektrycznej, automatyzowania procesów technologicznych oraz z dynamicznego rozwoju techniki napędowej – szczególnie w zakresie nowych technologii, wymagających precyzyjnego sterowania napędami. Mimo że od budowy pierwszego falownika upłynęło już kilkadziesiąt lat, podstawowy schemat blokowy nie uległ zmianie. Urządzenie to składa się przede wszystkim z prostownika, kondensatorów lub bloków kondensatorów, w których magazynowana jest energia prądu stałego, tranzystora mocy (IGBT) oraz układu sterowania i zabezpieczeń. Ze względu na rodzaj zasilania możemy podzielić je na falowniki napięcia i prądu.

Zastosowanie falowników

Podstawową funkcją tych urządzeń jest regulacja prędkości obrotów w elektrycznych silnikach prądu zmiennego. Dlatego też falowniki są elementem konstrukcyjnym wielu maszyn, a także całych linii produkcyjnych. Do typowych zastosowań tego typu urządzeń zaliczyć można między innymi różnego rodzaju wentylatory, pompy, sprężarki, mieszadła, wirówki, maszyny pakujące, transportery, przenośniki taśmowe oraz bariery i bramy automatyczne. Znajdują one również zastosowanie w motoryzacji (między innymi jako element hybrydowego układu napędowego). Są one także jednym z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej (zamiana prądu stałego, produkowanego przez moduły, na prąd zmienny zsynchronizowany z siecią energetyczną).

Dystrybucja w rękach fachowców

Nieustanny rozwój technologiczny tej gałęzi przemysłu, ogromna liczba dostępnych na rynku urządzeń tego typu, ich rodzajów i zastosowań sprawia, że nawet doświadczony fachowiec może mieć problem z doborem odpowiednich elementów. Dlatego też  planując zakup falowników warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia miejsc takich jak wspomniane Centrum Dystrybucji Automatyki. Firmy takie specjalizują się w świadczeniu kompleksowych usług obejmujących sprzedaży automatyki przemysłowej, elektroniki i pneumatyki. Zajmują się dystrybucją urządzeń właśnie takich jak falowniki, filtry, dławiki, rezystory hamujące oraz silniki, sterowniki PLC. Oferują także szeroki wybór styczników, wyłączników, przekaźników, enkoderów itp. Ponadto dostępne są w nich urządzenia sieciowe, przekładnie, zasilacze, ograniczniki przepięć oraz rozdzielnice i obudowy, jak również systemy kontroli dostępu, monitoring, systemy alarmowe oraz depozytowe. Dodatkowo proponują aparaturę modułową, rozruchową do silników elektrycznych, do kompensacji mocy biernej i pomiarów. Szeroka i fachowa wiedza zatrudnionych w takich przedsiębiorstwach fachowców, poparta wieloletnim doświadczeniem, w połączeniu z rzetelną realizacją zleceń gwarantuje świadczenie usług na najwyższym poziomie.

Idea zamiany prądu stałego na prąd przemienny nie jest procesem złożonym. Niemniej jednak urządzenia umożliwiające to działanie są skomplikowane, a ich projektowanie \i produkcja wymagają ogromnej wiedzy i wielu lat doświadczeń. Sam zaś falownik powinien zapewniać maksymalne bezpieczeństwo użytkownikowi i sieci energetycznej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz