Artykuł sponsorowany

Czy wiesz jak powstała folia stretch? Poznaj jej historię i zastosowania

Czy wiesz jak powstała folia stretch? Poznaj jej historię i zastosowania

Folia stretch ma niezwykłe właściwości, które czynią ją uniwersalnym i bardzo wytrzymałym materiałem opakowaniowym. Najczęściej przy pomocy takiej folii zabezpiecza się towar na paletach, żeby nie uszkodził się podczas transportu i nie sprawiał kłopotu w trakcie przeładunku. Zastosowań takiej folii jest jednak o wiele więcej. Przedstawiamy jej historię i różne sposoby jej wykorzystywania.

Odrobina historii

Inną nazwą folii stretch jest folia polietylenowa. Stworzył ją niemiecki chemik Hans von Pechman w 1898 roku. Metoda produkcji tej folii została jednak opracowana nieco później i wymagała pracy jeszcze wielu innych naukowców. Polietylen, z którego powstaje folia stretch, jest przezroczystym, dość woskowatym materiałem, którego cechą charakterystyczną jest termoplastyczność. To dlatego powstające z niego folie są odporne na działanie wysokich temperatur i bardzo elastyczne. Aż 70% produkowanych folii polietylenowych to właśnie folie stretch, czyli materiały przejrzyste, odporne na dziurawienie i niezwykle rozciągliwe. Folie te są dość lepkie, co znacznie ułatwia pakowanie przy ich pomocy różnych przedmiotów.

Zastosowania folii stretch

Folia stretch znalazła bardzo wiele zastosowań zarówno w przemyśle i logistyce, jak i w codziennych zastosowaniach domowych.

Folia stretch jest jednym z najczęściej używanych materiałów do pakowania. Jest używana głównie jako produkt opakowaniowy wszelkiego rodzaju palet. To wytrzymała folia, która świetnie zabezpiecza różnego rodzaju przesyłki oraz ładunki, które przesyłane są na wspominanych już paletach do punktu odbioru – mówi nasz ekspert z firmy ADJ-FOL Sp. z o.o. Folia stretch świetnie chroni przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami, warunkami atmosferycznymi, brudem i zniszczeniem, zapewniając przy tym towarowi stabilność. Zdecydowanie zaletą tej folii jest z pewnością to, że z łatwością można ją dopasować do kształtu i gabarytów przedmiotu – używając jej, można zapakować zarówno bardzo duży ładunek o nieregularnym kształcie, jak i zwykłe kwadratowe pudełko z przesyłką. Przezroczysta folia ułatwia identyfikację ładunku, a kolorowa zabezpiecza go przed wzrokiem złodziei. Folia, poza firmami logistycznymi, używana jest też w sklepach i magazynach. Znajdziemy ją też w prawie każdej kuchni i sklepie spożywczym, gdzie wykorzystuje się ją do owijania różnych produktów spożywczych – zabezpieczone folią stretch produkty znacznie dłużej zachowują świeżość. Folia tego typu sprawdza się więc zarówno w dużych firmach, jak i w gospodarstwach domowych.

Oceń artykuł (3)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz