Artykuł sponsorowany

Co dzieje się ze złomem po przekazaniu go do skupu?

Co dzieje się ze złomem po przekazaniu go do skupu?

Z przekazaniem złomu do odpowiedniego punktu skupującego tego rodzaju odpady nie mamy zazwyczaj problemu. Wystarczy znaleźć odpowiednią placówkę i dostarczyć do niej niepotrzebne, ale jednak wartościowe elementy metalowe. Otrzymujemy za nie zapłatę według cennika i zazwyczaj uważamy temat za zakończony. Co bardziej dociekliwi z nas zastanawiają się jednak, co dzieje się z całym złomem, który zostaje na skupie.

Istotna rola skupów złomu

Wielu z nas, a szczególnie osoby posiadające gospodarstwa domowe lub przynajmniej ogródki, zetknęło się z punktami skupu złomu. Są one prowadzone przez firmy wyspecjalizowane w obrocie złomem – jego kupowaniu i sprzedawaniu – co ostatecznie prowadzi do ponownego wykorzystania zawartych w nim surowców. Skupy złomu to swoiste posterunki na straży ekologii – stanowią pierwszą linię ochrony przed niepoprawną segregacją odpadów metalowych. Gdyby zabrakło skupów złomu, niepotrzebne elementy tego rodzaju niszczałyby, rdzewiejąc i rozkładając się. W ostatecznym rozrachunku mogłoby to doprowadzić do znacznego zanieczyszczenia gleby. Na szczęście istnieją miejsca, które przyjmą od nas niepotrzebny złom – takie jak skup złomu prowadzony przez Jerzego Kurpanika w Mikołowie. Przy wyborze właściwego skupi złomu nie możemy kierować się jedynie jego cennikiem. Ważne jest to, by odpady były rzetelnie zważone oraz zidentyfikowane.

Codzienna praca na skupie złomu

O profesjonalizmie pracowników skupu złomu świadczy także ich staż pracy oraz obycie na rynku. Istotne jest przede wszystkim, by złom nie zalegał zbyt długo. Firma powinna kupować go od klientów indywidualnych i jak najszybciej sprzedawać do hurtowni ściśle powiązanych z branżą recyklingową. Bez tego jej działalność byłaby po prostu nierentowna. Praca na skupie złomu obejmuje w dużej mierze segregację odpadów według rodzajów metali – ułatwia to ich transport, oszczędza miejsce i pozwala dokładniej określić ilość posiadanego złomu. Niektóre ze skupów złomu same w sobie stanowią rozbudowane placówki z własnym zapleczem pozwalającym efektywnie utylizować złom. Rozwiązanie tego typu jest najbardziej ekologiczne – przeprowadzenie recyklingu nie wymaga wówczas transportu złomu drogami, a tym samym zużywania paliwa i zanieczyszczania powietrza. Takie rozwiązanie pozwala skupowi złomu nie tylko na osiągnięcie wyższych zysków – poprzez wyeliminowanie wydatków na transport – ale także przyczynia się do zachowania naszej planety w dobrej kondycji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz