Artykuł sponsorowany

Charakterystyka układów VRF

Charakterystyka układów VRF

Układy o zmiennej ilości czynnika chłodniczego w instalacji – nazywane także układami VRF – cechują się bardzo dużą elastycznością w działaniu oraz budowie. Do jednostek zewnętrznych takich układów można podłączyć kilkadziesiąt jednostek wewnętrznych. Jest to idealne rozwiązanie do klimatyzowania wielu pomieszczeń w dużych budynkach. Chociaż długość instalacji w układach VRF dochodzi nawet do tysiąca metrów (co zależy w dużej mierze od modelu, producenta i wykonawcy), całością można sterować centralnie.

Czym są instalacje VRF?

Najczęściej układy VRF spotykamy w hotelach lub budynkach biurowych. Ich jednostki zewnętrzne zupełnie nie przypominają tych obecnych w szeroko stosowanych standardowych układach split czy multisplit, gdyż są one o wiele bardziej rozbudowane oraz zaawansowane technologiczne. Dlatego tak istotne jest, aby powierzyć skomplikowane zadanie ich montażu renomowanej firmie, takiej jak Gobox sp.j. Chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja. Oczywiście jej pracownicy zajmują się nie tylko układami VRF, ale także szeroką dziedziną chłodnictwa, wentylacją, montażem instalacji przemysłowej oraz energią odnawialną.

Jednostki wewnętrzne w układach VRF

Wracając jednak do omawianych instalacji – ich jednostki wewnętrzne również różnią się od tych, do których przyzwyczaiły nas bardziej typowe systemy klimatyzacyjne. Każda z nich wyposażona jest w odrębny zawór rozprężny, który umożliwia dostosowanie ilości czynnika chłodzącego do potrzeb danego pomieszczenia. Mogą pracować nawet w bardzo niskich temperaturach, często oscylujących w okolicach minus dwudziestu stopni Celsjusza. Pozwala to na wykorzystanie ich niezależnie od pory roku.

Zalety i wady instalacji VRF

Układy VRF mają o wiele więcej zalet niż wad. Wśród tych drugich wymienić należy przede wszystkim wysoki koszt inwestycji, a także trudność w jej rzetelnym wykonaniu. O to nie musimy się martwić, jeśli zlecimy sprawę renomowanej firmie. Kosztów niestety nie zmniejszymy. Ponadto w instalacji znajduje się bardzo duża ilość niebezpiecznego dla atmosfery freonu, a ze względu na jej długość trudno jest znaleźć nieszczelności. Ostatnim minusem jest to, że jeśli zdecydujemy się na dwururowe VRF, to wszystkie urządzenia albo tylko chłodzą, albo tylko grzeją. Zalety układów VRF potrafią jednak przyćmić wszystkie wspomniane wady. Tylko w ten sposób zbudujemy rozległe systemy przy małej masie jednostek zewnętrznych, niskich kosztach eksploatacyjnych, możliwości wykorzystania w wysokich budynkach, szerokich możliwościach automatyzacyjnych oraz dużych zakresach temperatur. Ponadto układ można uruchamiać etapowo, wykonując jednorazowo tylko część projektu, uruchomić zamontowane jednostki wewnętrzne, a resztę wykonać na przykład w następnym sezonie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz