Artykuł sponsorowany

Budowa maszyn do cięcia laserem światłowodowym

Budowa maszyn do cięcia laserem światłowodowym

Jedną z najpowszechniej obecnie stosowanych w przemyśle metod cięcia różnych tworzyw jest cięcie laserem, wykonywane przy użyciu specjalistycznych maszyn. Jak są one zbudowane?

Na czym polega cięcie laserem?

Podobnie jak w przypadku innych metod cięcia, cięcie laserem stosowane jest do oddzielenia części obrabianego materiału w celu otrzymania pożądanego kształtu. Osiąga się to poprzez punktowe wprowadzenie energii w postaci wysokoenergetycznego strumienia tnącego. W miejscu padania wiązki lasera materiał – w zależności od swego rodzaju – ulega odparowaniu (np. tworzywa sztuczne), wypaleniu (stale węglowe), stopieniu i wydmuchnięciu (większość metali, w tymi stale nierdzewne) lub pęknięciom termicznym (szkło i innego tworzywa kruche). Zaletą cięcia laserem jest wysoka precyzja oraz powtarzalność kształtu przy jednoczesnej wysokiej szybkości przeprowadzania operacji.

Jak zbudowane są maszyny do cięcia laserem?

Najważniejszym elementem maszyny do cięcia laserowego, jest głowica emitująca skupioną wiązkę energii na cięty materiał – odpowiedzialna jest ona za wycinanie zaprogramowanych kształtów. Głowica umieszczona jest na liniowych prowadnicach tak, by znajdowała się przez cały czas w nachyleniu 90 stopni do powierzchni obrabianego tworzywa. Za przesuwanie materiału pod prowadnicami odpowiedzialne są silniki o stałym momencie obrotowym. Do pozostałych elementów wycinarki laserowej należą:

  • System sterowania, najczęściej w formie panelu dotykowego z klawiaturą technologiczną
  • System transferu danych przez USB lub sieć LAN
  • Elastyczne prowadnice przewodów

Dodatkowo, w zależności od modelu, urządzenia te mogą być wyposażone w urządzenia do znakowania, a także wskaźniki do precyzyjnego ustawiania pozycji wyjściowej palnika.

Jednym z wiodących producentów maszyn do cięcia laserowego jest czeska marka Vanad, posiadająca w swojej ofercie wycinarki laserowe typu Miron, Kompakt oraz Kompakt Light. Sprzedażą, montażem i serwisowaniem tych urządzeń zajmuje się na polskim rynku firma Serwis CNC Józef Karkowski.

 

 

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz