Artykuł sponsorowany

Badania laboratoryjne na placu budowy

Badania laboratoryjne na placu budowy

Realizowanie inwestycji budowlanych wiąże się z koniecznością przeprowadzenia odpowiednich badań mających na celu między innymi ocenę przydatności gruntu pod budowę. Badania tego typu wykonuje się w warunkach laboratoryjnych i polowych, za pomocą specjalistycznych urządzeń.

Badania terenowe i laboratoryjne

Testy wykonywane w związku z realizacją inwestycji budowlanych dzielą się na dwie grupy. Jedna z nich obejmuje te badania, które mogą być wykonywane bezpośrednio na placu budowy. Określa się je jako badania polowe i realizuje dokonując odpowiednich pomiarów bezpośrednio w miejscu planowanym pod budowę obiektu. Druga grupa to badania laboratoryjne w tradycyjnym ujęciu, wymagające pobrania różnych próbek i poddawania ich analizie pod wpływem różnych czynników. Obie grupy badań wymagają specjalistycznego sprzętu, a ich celem jest określenie różnych parametrów, cech fizycznych i chemicznych oraz przewidywanie zachowania gruntu pod obciążeniem budynkiem czy drogą. Badania wykonywane w laboratorium mają też na celu określanie przydatności niektórych materiałów do planowanych zastosowań. Przykładem jest chociażby ocena przydatności kruszywa do produkcji betonu.

Rodzaje badań terenowych

Wykonywanie badań terenowych wiąże się z koniecznością posiadania specjalistycznego, mobilnego laboratorium drogowego umożliwiającego wykonanie samych testów, rejestrowanie ich wyników i ich analizowanie. Laboratorium zazwyczaj umieszczone jest na specjalnym samochodzie i pozwala na szybkie, sprawne przetransportowanie sprzętu we wskazane miejsce. W terenie wykonywane są te badania, które mają na celu określenie warunków podłoża jako całości. Do ich wykonywania stosuje się na przykład specjalne lekkie sondy i płyty dynamiczne pozwalające ocenić gęstość gruntu. Testy za pomocą płyty wykonywane są poprzez stopniowe zwiększanie jej obciążenia i badanie odkształcenia gruntu. Inne badania terenowe prowadzone przez specjalistyczne laboratoria takie jak Testland s.c. to badanie nośności i zagęszczenia płytą VSS, badanie zawartości powietrza w betonie, badanie konsystencji betonu. W ramach testów wykonywane są też odwierty gruntu połączone z rozpoznaniem makroskopowym i głębokości zalegania konstrukcji i inne tego typu badania.

Badania laboratoryjne

Wykonanie badań terenowych często stanowi podstawę do dalszego analizowania materiałów w tradycyjnym laboratorium. Takie testy wymagają już stworzenia odpowiednich warunków, niemożliwych do uzyskania w samochodzie. Podczas wykonywania odwiertów polowych dokonuje się również zabezpieczania próbek materiałów, które następnie są opracowywane w warunkach laboratoryjnych. W trakcie takich testów ocenia się między innymi wytrzymałość na obciążenia, nasiąkliwość, przepuszczalność wody czy mrozoodporność. Ocena fizycznych i chemicznych cech gruntu pozwala na stosowanie symulacji wskazujących, jak dane podłoże będzie się zachowywało pod wpływem obciążenia wysokościowcem czy poddane działaniu ciągłych wibracji wynikających z natężonego ruchu pojazdów. Testy, jakie przeprowadzają laboratoria, dotyczą również struktur betonowych już po ich wykonaniu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz