Artykuł sponsorowany

Alkomat jako standardowe wyposażenie samochodu

Alkomat jako standardowe wyposażenie samochodu

Okazji do spożycia alkoholu jest wiele – bycie kierowcą to jednak zajęcie bardzo zobowiązujące i oznacza czasową abstynencję. Warto pamiętać, że zachowanie trzeźwości to kwestia kluczowa, jeśli chcemy prowadzić pojazdy mechaniczne. Czasami jednak wydaje nam się, że wypiliśmy zbyt mało, by przekroczyć dopuszczalną normę. Jak to sprawdzić bez konieczności udawania się na posterunek policji?

Zawsze pod ręką

Ilekroć wybieramy się na towarzyskie spotkania o różnym charakterze, jesteśmy częstowani alkoholem. Staje się to problematyczne, gdy na umówioną okazję przybyliśmy samochodem. Możemy zawsze skorzystać z usług taksówki lub komunikacji miejskiej, ale jest to rozwiązanie wiążące się z pozostawieniem naszego auta. Często fizycznie nie odczuwamy skutków spożywania alkoholu, więc wydaje nam się, że jesteśmy jedynie lekko nietrzeźwi, co z kolei mogłoby uprawniać nas do kierowania pojazdem. Uczucie to bywa niezwykle mylące również rano, kiedy budzimy się z myślą, że alkohol zdążył się strawić przez czas snu. W tak ważnej kwestii nie można ufać jedynie swojej intuicji. Z pomocą przychodzi alkomat – urządzenie, które najczęściej kojarzy nam się z widokiem policjanta dokonującego kontroli trzeźwości. Nie znaczy to jednak, że taki sprzęt jest dostępny tylko służbom. Okazuje się, że możemy go mieć zawsze przy sobie. W swojej ofercie posiada je firma LucAnn. Zbadanie pomiaru stężenia alkoholu w organizmie jest dzięki niemu bardzo łatwe. Najczęściej ogranicza się do wdmuchania strumienia powietrza w kierunku urządzenia. Można jednak wyodrębnić poszczególne typy alkomatów:

  • alkomaty osobiste,
  • alkomaty profesjonalne,
  • alkomaty dowodowe,
  • alkomaty policyjne,
  • alkomaty z drukarką,
  • alkomaty przesiewowe,
  • alkomaty barowe,
  • alkomaty elektrochemiczne,
  • alkomaty półprzewodnikowe.

Jak więc widać, urządzeń dostępnych na rynku jest wiele. Jakie powinniśmy zatem wybrać dla siebie?

Alkomat dopasowany do potrzeb

W Polsce kierowanie pojazdem mechanicznym po spożyciu alkoholu określa się w zależności od wyniku pomiaru jego stężenia we krwi. Jako wykroczenie uznaje się przekroczenie normy w przypadku wyniku od 0,1 mg/l do 0,25 mg/l (czyli od 0,2‰ do 0,5‰). Natomiast wynik wyższy niż 0,25 mg/l (czyli 0,5‰) jest już traktowany według polskiego prawa jako przestępstwo. Warto zatem zadbać o to, by nasz alkomat wykonywał pomiaru niezwykle precyzyjnie. Doskonałym wyborem dla każdego kierowcy jest poręczny alkomat elektrochemiczny, bezustnikowy, wyposażony w nowoczesny sensor. Brak wymiennego ustnika sprawia, że możemy z niego korzystać w higieniczny sposób praktycznie zawsze i wszędzie. Bez problemu przebadamy nim również naszych najbliższych, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jest to zakup na lata – jego regularna kalibracja zapewnia długotrwałą żywotność i najwyższą precyzję dokonywanych pomiarów. Jeżeli zatem zdarza nam się mieć wątpliwości co do stanu trzeźwości, kiedy w perspektywie czeka nas jazda pojazdem, warto wyposażyć się w alkomat. Pozwoli on zachować bezpieczeństwo i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz