Umowa z pośrednikiem ds. nieruchomości

Umowa z pośrednikiem ds. nieruchomości

Wynajęcie jakiejkolwiek osoby do wykonania danej czynności lub przeprowadzenia przez określony proces wymaga podpisania umowy. Dokument ten stanowi zabezpieczenie przed stratami obu stron i stanowi podstawę do ewentualnych roszczeń. Dotyczy to również wynajęcia pośrednika ds. nieruchomości.

Strony www Strony www

Umowa – warunek konieczny

Nie trzeba nikogo przekonywać, że zlecanie wykonania określonej pracy jedynie na podstawie umowy ustnej może przynieść poważne konsekwencje w postaci niewykonania zlecenia, wykonania go niezgodnie z naszymi oczekiwaniami, albo problemu z rozliczeniem. Nie oznacza to oczywiście, że umowy ustne nie są wiążące, jednak dochodzenie ewentualnych roszczeń bywa w takich sytuacjach bardzo trudne i nie zawsze kończy się sukcesem. Jeśli decydujemy się na sprzedaż lub zakup domu, często wynajmujemy do pomocy fachowca, czyli pośrednika z konkretnego biura. Pierwszym krokiem w takiej sytuacji jest zawsze podpisanie odpowiedniego dokumentu.

Umowa pośrednictwa sprzedaży lub zakupu nieruchomości nie jest uzależniona od naszych oczekiwań, lecz narzucona przez prawo, dlatego z taką propozycją powinien wyjść sam pośrednik. Brak takiego dokumentu jest wykroczeniem prawnym i stanowi podstawę do wniesienia przeciwko pośrednikowi zarzutów, których konsekwencją może być pozbawienie go uprawnień zawodowych. Obowiązek podpisania umowy nakłada Ustawa o gospodarce nieruchomościami. Odmowa lub unikanie tematu podpisania umowy pośrednictwa jest pierwszą wskazówką do rezygnacji z takiej usługi, bowiem świadczy o skłonnościach pośrednika do omijania prawa, a tym samym podważa jego wiarygodność i uczciwość.

Umowa otwarta lub na wyłączność

Podpisując umowę z pośrednikiem ds. nieruchomości, warto wiedzieć, że może ona przyjąć jedną z dwóch form. Zależnie od tego, którą wybierze klient, może on spodziewać się innego zakresu usług oraz innego poziomu zaangażowania pośrednika. Jedną z form jest umowa otwarta, która sprowadza się do jednoczesnego zaangażowania kilku różnych pośredników. Zaletą takiej umowy jest szerszy front działania, bowiem poszukiwania odpowiedniego lokalu odbywają się na wielu płaszczyznach, zapewniając dostęp do większej liczby lokali, jest to korzystne rozwiązanie szczególnie w sytuacji sprzedaży, kiedy klient chce dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych zainteresowanych.

Umowa otwarta ma też wady, bowiem wynagrodzenie otrzymuje tylko ten pośrednik, który znajdzie odpowiedni lokal czy nabywcę, a to oznacza znacznie mniejszą motywację pracy. Z drugiej strony jest ona zawierana bezterminowo i obowiązuje aż do osiągnięcia efektu. To dobre rozwiązanie dla osób, którym nie spieszy się do sfinalizowania transakcji. Alternatywą dla umowy otwartej jest umowa na wyłączność, która wszystkie obowiązki powierza jednemu pośrednikowi. Zgodnie z jej treścią klient nie ma prawa angażowania innych osób w poszukiwania lokalu czy osoby zainteresowanej zakupem domu. W interesie pośrednika jest w takiej sytuacji doprowadzenie do jak najkorzystniejszej umowy, bowiem tylko wówczas otrzymuje wskazane w umowie wynagrodzenie.

Opracowanie:
Mateusz
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży

Polecane firmy

Dysponujemy budynkami położonymi na terenie przemysłowym przeznaczonymi do wynajmu. Budynki, jakie...
Firma Polontex dysponuje budynkami przeznaczonymi do dzierżawy. Znajdują się w centrum miasta,...