Czynniki, które „windują” ceny nieruchomości

Czynniki, które „windują” ceny nieruchomości

Mieszkanie na sprzedaż, charakteryzujące się tym samym metrażem i położone w podobnym pod względem standardu budynku, może bardzo znacząco różnić się w cenie za metr kwadratowy powierzchni. Co decyduje o takiej różnicy? Czynników jest wiele, a jeden z nich to bliskie sąsiedztwo terenów zielonych.

Strony www Strony www

Lokalizacja a ceny lokali

Nie jest tajemnicą, że jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na cenę mieszkania lub domu, jest lokalizacja. Dotyczy to miejsca usytuowania budynku w bardzo wielu aspektach, począwszy od miejscowości, jej wielkości i odległości od centrum kraju, ale też stanu rynku mieszkaniowego w tym mieście. Najdroższe lokale zazwyczaj znajdują się w dużych aglomeracjach, i tak mieszkanie w Poznaniu, Warszawie czy Krakowie może być nawet dwukrotnie droższe niż dom o takiej samej powierzchni wybudowany w mniejszym miasteczku. W obrębie miast na cenę lokali wpływa też odległość od centrum. Im dalej na przedmieściach, tym wartość lokali spada.

Ten ostatni warunek nie jest jednak bezwzględny, bowiem ostatnie lata wskazują, że klienci poszukujący mieszkań częściej preferują lokalizację w spokojnej okolicy, z dala od ruchu ulicznego, w sąsiedztwie terenów zielonych. Szczególnie cenione są budynki ulokowane w sąsiedztwie parków miejskich położonych w obszarze centrum miasta. Nawet niewielki skrawek zieleni jest miejscem, które stwarza okazję do spaceru rodzinnego w niedzielne popołudnie czy zapewnia nieco więcej tlenu w przesyconym spalinami samochodów mieście. Ideałem natomiast jest zamknięte osiedle z wydzieloną strefą zieleni, zagospodarowaną przez administratora lub samych mieszkańców.

Infrastruktura i standard budynku

Lokalizacja jest też ważnym wyznacznikiem cen lokali w budynku, w odniesieniu do podstawowej infrastruktury miejskiej. Kupując mieszkanie na kilkadziesiąt lat swojego życia, większość osób podchodzi do tej inwestycji w sposób przewidujący. Zakładając posiadanie dzieci lub starzenie się, zwracają uwagę na bliskość szkół, przedszkoli, ośrodków zdrowia i sklepów. Dla wielu osób bardzo istotna jest bliskość przystanku autobusowego oraz dogodne połączenia z centrum. Osoby pracujące zawodowo chętniej osiedlają się blisko strefy miejskiej, w której ulokowano biurowce. Kwestia zatrudnienia jest jednak mniej istotna z uwagi na duże zróżnicowanie zawodowe.

Poza infrastrukturą, ważnym czynnikiem decydującym o cenie lokalu jest jego standard. Zależnie od dewelopera, mieszkania mogą być w stanie surowym lub wykończone, mogą też być wyposażone w dodatkowe udogodnienia, jak duże loggie i tarasy, albo luksusowe rozwiązania wewnątrz budynku. Dla potencjalnych klientów ważne jest też bezpieczeństwo, a więc takie aspekty, jak ogrodzenie terenu, ochrona czy system monitoringu. Na ceny mieszkań wpływa też dostępność garaży lub miejsc parkingowych, wewnętrzny skwer z placem zabaw dla dzieci, a w niektórych domach również prywatne ogródki przydzielane lokatorom do samodzielnego zagospodarowania. Najdroższe mieszkania łączą w sobie większość tych aspektów, a ideałem i zarazem szczytem cenowym jest lokal w strzeżonym domu w centrum miasta, z własnym terenem zielonym.

Opracowanie:
Mateusz
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży