Artykuł sponsorowany

Analiza metali - jaki sprzęt konieczny do jej przeprowadzenia

Analiza metali - jaki sprzęt konieczny do jej przeprowadzenia

Analiza metali i stopów jest jednym z działów chemii analitycznej. Stopy metali otrzymuje się poprzez stopienie dwóch lub więcej pierwiastków, z których co najmniej jeden, użyty w przeważającej ilości, jest metalem. Stopy wykonuje się po to, aby polepszyć na przykład własność odlewniczą danego metalu. Ich skład jest bardzo różny, zależy zarówno od tego, w jakim celu się je stosuje, jak i od ich właściwości.

 

Chemia analityczna

Chemia analityczna to dział chemii, który zajmuje się metodami określania składu chemicznego w związkach lub mieszaninach. To jeden z najstarszych działów chemii - była ona znana już w starożytności, gdzie wykorzystywano ją do identyfikowania rud metali i pokładów gliny czy piasku ceramicznego. Chemia analityczna składa się z kilku etapów, a pierwszym z nich jest pobranie odpowiedniej próbki. Później następuje oczyszczenie jej z różnych osadów oraz wytrąceń. Następny krok to neutralizacja niepożądanych składników przy pomocy specjalnych reakcji elektrochemicznych i chemicznych. Tak przygotowaną próbkę można zanalizować pod względem występujących w niej związków. Analiza możliwa jest tylko przy użyciu specjalistycznych narzędzi, których dostarczaniem zajmuje się m.in. firma Metimex.


Sprzęt potrzebny do przeprowadzenia analizy metali


Do analizy stopów metali służy spektrometr iskrowy, inaczej zwany emisyjnym. Znajduje on swoje zastosowanie w kontroli dostaw oraz materiałów przychodzących i gatunków, analizy zarówno jakościowej, jak i ilościowej, a także kontroli jakości. Spektrometr Belec Compact Port, oferowany przez firmę Metimex, jest przenośnym urządzeniem, najmniejszym w swojej klasie. Posiada on trzy sondy - powietrzną, argonową oraz specjalną. Wyniki pomiarów, wykonywane za pomocą tych sond, natychmiast wyświetlane są na dotykowym ekranie, a pełna klawiatura pozwala na szybkie wprowadzanie większej ilości danych, jak chociażby szczegółowy opis próbki. Oprócz przenośnych spektrometrów na rynku znajdują się również stacjonarne i stołowe, idealnie nadające się do pracowni, w której przenośny nie znalazłby zastosowania. Stacjonarne spektrometry posiadają bogaty zestaw adapterów do próbek nietypowych. Przeznaczenie mają takie samo jak tego typu urządzenia przenośne.


Jednak sama analiza metali to nie wszystko. Jeśli przeprowadzona ma zostać spektrometrem stacjonarnym, trzeba dostarczyć do niego próbkę materiału, która powinna zostać uprzednio odpowiednio zabezpieczona. Istotne jest, aby dobrać odpowiednią metodę pobierania próbek oraz zakupić wysokiej jakości próbniki oraz inne narzędzia przeznaczone do tego celu. Może w tym pomóc firma Metimex, która prócz tego zajmuje się również samą analizą stopów metali. Próbki metali można uzyskać poprzez nawiercenie, odcinanie, ale także z metalu ciekłego czy zgranulowanego. Analizy wykonywane przez tę firmę umożliwiają sortowanie złomu oraz przypisanie go do różnych grup stopów metali.

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz