Artykuł sponsorowany

Tachografy cyfrowe – zasada działania i obowiązek kalibracji

Tachografy cyfrowe – zasada działania i obowiązek kalibracji

Tachograf to obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu ciężarowego, który jest wykorzystywany do transportu zawodowego. Urządzenie to, stosowane już od wielu lat, ma za zadanie rejestrowanie przebiegu trasy, włącznie z obowiązkowymi przystankami.
Od niedawna obok tachografów analogowych stosuje się znacznie nowocześniejsze urządzenia cyfrowe – mniej podatne na fałszowanie danych.

Do czego służy tachograf cyfrowy?

W ogólnym rozumieniu tachograf jest rejestratorem, który dokumentuje przebieg kursu, jaki wykonuje zawodowy kierowca. Celem takiego zapisu jest możliwość kontroli wymaganych przepisami czasów jazdy i obowiązkowych przystanków, które mają zapewnić kierowcy wypoczynek. Takie zasady zostały wprowadzone po to, aby zmniejszyć zagrożenie wypadkami, wynikającymi z braku koncentracji lub zasypiania za kierownicą pojazdu. Stosowane od dziesięcioleci urządzenia analogowe dokonywały zapisu np. na specjalnej, woskowanej taśmie. Nie zawsze uczciwi kierowcy dokonywali zmian w tych informacjach, aby np. szybciej dojechać do celu i wygospodarować więcej czasu dla siebie. Modele cyfrowe, oferowane choćby przez firmę Tacho Janusz Koziara, to urządzenia, które rejestrują dane w postaci elektronicznej, a każda ingerencja w ich pracę zostaje odnotowana na dysku wewnętrznym.

Jakie informacje rejestruje tachograf?

Tachografy są niewielkie i bez problemu mieszczą się na desce rozdzielczej. Zapisywane przez nie informacje są wynikiem obliczeń, jakich dokonuje urządzenie, korzystając z funkcji prędkościomierza oraz zegara. Te dwa najprostsze mierniki, które informują o czasie i aktualnej prędkości jazdy, stanowią podstawę do tworzenia wykresów, w jakim czasie pokonano odpowiednio długi odcinek drogi. To z kolei pozwala stwierdzić, jaki odcinek pokonał kierowca i jaka była chwilowa prędkość pojazdu w każdym z momentów pomiarowych. Urządzenie dodatkowo wyposażone jest w drukarkę oraz otwór na kartę kierowcy, na której – w cyklu 28-dniowym – zapisywane są dane z dysku. Niewielka drukarka umożliwia drukowanie papierowych raportów na potrzeby kontroli. Urządzenie zapisuje też informacje o naprawach, kontrolach i wykonanej kalibracji.

Czym jest kalibracja tachografu i kiedy trzeba ją wykonać?

Urządzenia cyfrowe nie są idealne, a pomimo ich nowoczesności i wysokiego poziomu precyzji konieczne jest okresowe sprawdzanie poprawności ich działania. Podobnie jak elektroniczny zegarek może się spóźniać, gdy wyczerpuje się bateria, tak i tachograf pod wpływem niektórych czynników zewnętrznych rozregulowuje się. Stąd też konieczne jest okresowe dokonywanie jego kalibracji. Jej zadaniem jest aktualizacja oprogramowania, sprawdzenie poprawności funkcjonowania oraz potwierdzenie danych o pojeździe. Pierwszą kalibrację wykonuje specjalistyczny serwis tachografów w okresie 2 tygodni od dnia rejestracji urządzenia. Kolejne kalibracje zalecane są co dwa lata, albo jeśli dojdzie do wykrycia nieprawidłowości – wówczas usługa jest niezbędna. Powodem jej wykonania może też być zmiana samochodu lub jego niektórych parametrów. Brak kalibracji skutkuje bardzo wysokimi karami pieniężnymi, dlatego tak ważne jest dotrzymywanie terminów.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz