Sezonowa wymiana opon – najważniejsze informacje

Sezonowa wymiana opon – najważniejsze informacje
Zakłady wulkanizacyjne przeżywają oblężenie dwa razy w ciągu roku. Najpierw, po pierwszych zimowych opadach śniegu, a następnie, gdy śnieg wiosną już stopnieje i temperatury za oknami wzrosną powyżej 8°C. Przyczyną jest oczywiście sezon na wymianę opon. Co trzeba wiedzieć o wymianie? 

Obowiązek zmiany opon

W Polsce kierowcy mają obecnie wolną rękę w kwestii wymiany opon na zimowe, stan ten może jednak ulec zmianie. W wielu krajach Europy istnieje bowiem taki obowiązek, co gwarantuje wzrost bezpieczeństwa użytkowników dróg podczas trudnych warunków atmosferycznych. Do obowiązkowej wymiany opon administracyjnie zobligowani są posiadacze aut w Niemczech, Austrii, Norwegii, Szwecji, Czechach, Słowacji, Estonii, Rumunii, na Litwie, Łotwie, a nawet w Turcji. Pozostałe kraje nie wprowadziły jak dotąd takiego nakazu, chociaż istnieją wyjątkowe sytuacje – we Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Włoszech oraz w Czarnogórze w niektórych sytuacjach kierowcy muszą posiadać ogumienie zimowe (np. w Alpach lub na wyznaczonych przez ograny administracyjne obszarach).

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Na narty tylko z zimowymi oponami

Co ciekawe, większość polskich kierowców opowiada się za dowolnością w zakresie wymiany opon zimą, natomiast zdecydowana większość naszych zachodnich sąsiadów (ponad 90 proc.) popiera przepisy mówiące o obowiązkowym posiadaniu zimówek (źródło: mojafirma.infor.pl ). Trzeba tym samym pamiętać, by wybierając się na narciarski wypad do bliższych lub dalszych południowych sąsiadów, posiadać odpowiednie i zgodne z przepisami ogumienie. 

W Polsce, choć już coraz rzadziej, wciąż można spotkać kierowców, którzy wybierają jazdę na tzw. oponach całorocznych bądź korzystających z zimówek także latem. Uważają oni, że dzięki temu zmniejszą koszty eksploatacyjne samochodu. Takie osoby zapominają jednak o tym, że konstrukcja opony (rodzaj bieżnikowania, sposób odprowadzania wody) oraz skład mieszanek zastosowanych do produkcji opon zimowych i letnich istotnie się różnią, co ma wpływ nie tylko na osiągi i bezpieczeństwo (drogę hamowania, przyspieszenie, przyczepność), ale także na komfort jazdy, poziom hałasu i ogólne zużycie przez pojazd paliwa.

Zimowe opony latem? To się nie opłaca

Korzystanie z zimówek latem może okazać się bardzo niebezpieczne. Skład mieszanki gumowej powoduje bowiem, że w czasie upałów opona ta jest zbyt twarda, przez co traci swoje właściwości przyczepne i trakcyjne (m.in. wydłuża się droga hamowania pojazdu). Dodatkowo, nacięcia na bieżniku, które przydają się na śliskich i mokrych nawierzchniach, na suchym i rozgrzanym asfalcie powodują zwiększony hałas i zmniejszają komfort podróżowania.

Zdecydowana większość (ok. 90 proc.) polskich kierowców deklaruje, że wymienia opony na każdy sezon. Jednak przedstawiciele branży oponiarskiej szacują, że w rzeczywistości robi to nie więcej niż 2/3 posiadaczy samochodów. Niezależnie od tego, czy kodeks drogowy wzbogaci się o przepis nakazujący zakładanie opon zimowych, czy też kierowcy nadal będą mieć pod tym względem wolną rękę, warto jest pamiętać, że dobór odpowiednich opon do warunków atmosferycznych ma decydujące znacznie w kwestii bezpieczeństwa na drodze.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży