Artykuł sponsorowany

Regeneracja części samochodowych – sposób na oszczędność

Regeneracja części samochodowych – sposób na oszczędność

Samochody są naszą codziennością, ale nawet dbając o nie, okresowo poddajemy je kontroli i wymianie zużytych części. Na wymianie i eksploatacji można zaoszczędzić, zastępując zakup nowej części jej regeneracją, wykonywaną bezpośrednio w warsztacie naprawczym.


Regeneracja części zamiast zakupu nowych

Samochody ulegają awariom i wymagają okresowych przeglądów, dzięki którym można ocenić ich stan zużycia oraz zdecydować, czy zagrożenie bezpieczeństwa jazdy wymusza wymianę niektórych części. Przez ostatnie lata wzrosła popularność regenerowania części samochodowych, pozwalającego na zaoszczędzenie pieniędzy przy jednoczesnym zachowaniu sprawności pojazdu. O opłacalności takiego działania może świadczyć fakt, że za regenerowanie swoich części biorą się nawet duże koncerny samochodowe, oferując „odświeżone” podzespoły za niższą cenę pod warunkiem zwrotu zużytego elementu. Producenci udzielają też na regenerowane części pełnej gwarancji pod warunkiem, że zostanie ona zamontowana w autoryzowanym zakładzie. To zarówno sposób na oszczędność dla klienta, jak i dla producenta.

Jakie części samochodu nadają się do regeneracji?

Oczywistym jest, że nie każdy element samochodu ulegający uszkodzeniu może zostać zregenerowany. Niektóre detale, jak na przykład klocki hamulcowe, wymagają konstrukcji możliwej do osiągnięcia jedynie w specjalnym procesie produkcyjnym. Ewentualna regeneracja zmienia właściwości fizyczne przedmiotu i sprawia, że nie spełnia on przewidzianych norm. W przypadku klocków hamulcowych w grę wchodzi bezpieczeństwo kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego, dlatego jedynym rozwiązaniem jest wymiana na nowe. Do regeneracji nie nadają się też świece zapłonowe, które są produktami jednorazowego użytku. Częściami, które można poddawać regeneracji, a które zachowają swoją sprawność, są niektóre części silnika – tłoki, wtryskiwacze, cylindry, a także aparaty zapłonowe, alternatory, rozruszniki, turbosprężarki, elementy zawieszenia i układu napędowego, w których regeneracji specjalizuje się firma Mechanika Pojazdowa Henryk Błoński. To także m.in. wahacze, amortyzatory, półosie, sprężyny, skrzynie biegów.

Korzyści wynikające z regeneracji

Kierowcy często zastanawiają się nad opłacalnością regenerowania części, warto jednak zauważyć, że żadna dziedzina usług nie byłaby tak popularna, gdyby nie została doceniona i zaakceptowana przez klientów. Regenerację części samochodowych można rozpatrywać w dwóch aspektach – w kontekście ekonomicznym i ekologicznym. Pierwszy przekłada się na ogólny koszt eksploatacji samochodu. Części regenerowane są tańsze od nowych o 30-60%, a wysokość ostatecznej ceny uzależniona jest zarówno od stopnia skomplikowania budowy elementu, jak i od metod stosowanych przez firmę zajmującą się regeneracją. Części zregenerowane można kupić od producenta i wymienić we własnym samochodzie, albo poddać je regeneracji w warsztacie naprawczym, który się tym zajmuje. Ta druga opcja jest znacznie korzystniejsza i tańsza z uwagi na brak pośredników. Walor ekologiczny to zmniejszenie liczby części wyrzucanych na śmietnik, a więc i czystsze środowisko.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży