Artykuł sponsorowany

Na czym polega proces regeneracji turbosprężarki?

Na czym polega proces regeneracji turbosprężarki?

Turbosprężarka jest ważnym elementem konstrukcji samochodu, odpowiadającym za doładowanie silnika samochodowego. Urządzenie to ulega zużyciu w trakcie pracy, dlatego od czasu do czasu musi być wymienione. Prostszą i tańszą metodą jest też regeneracja turbosprężarek.

Zalety regeneracji turbosprężarki

Naprawy współczesnych samochodów nie zawsze należą do tanich, a jeśli jeszcze trafi się na pojazd awaryjny, nakłady finansowe potrafią zniechęcić do jeżdżenia. Z tego powodu kierowcy i warsztaty samochodowe szukają sposobu na oszczędzanie, wybierając do swoich pojazdów części poddawane regeneracji. Nie każdy element wymagający wymiany może być zregenerowany, jednak z pewnością do grupy odnawianych części zalicza się turbosprężarka. Możliwość przywrócenia jej pierwotnego stanu i najwyższej sprawności, porównywalnej z nowymi urządzeniami, sprawia, że koszt naprawy samochodu zmniejsza się czterokrotnie. Dodatkowo wymiana urządzenia na regenerowane przedłuża czas eksploatacji o kolejne kilkanaście lat, dzięki czemu znacznie obniżają się też koszty użytkowania pojazdu.

Turbosprężarki nie zaliczają się do części awaryjnych, jednak – jak większość elementów auta – ulegają zużywaniu w wyniku eksploatacji, a im więcej się jeździ samochodem, tym większe prawdopodobieństwo awarii. Trwałość tych urządzeń zostaje też zachowana po regeneracji, dlatego w całym okresie żywotności pojazdu zazwyczaj wystarczy wykonać ją jeden raz. Proces regeneracji wymaga odpowiedniego wyposażenia i wiedzy, dlatego zajmują się tym zadaniem wyspecjalizowane firmy, wśród których znaczące miejsce zajmuje Inter-Turbo. Regeneracja turbosprężarek, filtrów DPF, katalizatorów. Takie usługi zazwyczaj dotyczą urządzeń do wszystkich modeli samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych.

Wieloetapowy proces regeneracji

Proces regeneracji ma na celu przywrócenie zużytemu urządzeniu pełnej sprawności, dzięki czemu z powodzeniem zastąpi ono nowy produkt bez potrzeby wydawania pieniędzy. Wyeksploatowane urządzenie na wstępnym etapie zostaje poddane szczegółowym oględzinom w celu sprawdzenia rodzaju uszkodzeń i określenia niezbędnych napraw. Po zewnętrznych oględzinach następuje rozłożenie turbosprężarki na części, a następnie mycie i piaskowanie korpusu. Proces piaskowania usuwa wszystkie zanieczyszczenia, przywracając powierzchni blask niewiele różniący się od oryginału. Znacznie większej uwagi wymagają detale konstrukcyjne urządzenia, które są dokładnie mierzone i oceniane pod kątem zużycia oraz dalszej przydatności.

Niektóre drobne elementy turbosprężarek nie są regenerowane, lecz wymieniane. Dotyczy to szczególnie elementów wirujących, który zużycie jest zbyt duże, aby mogły nadal pełnić swoje funkcje. Ważnym aspektem przywracania pełnej sprawności urządzenia jest stosowanie wyłącznie oryginalnych elementów zamiennych i dostosowywanie parametrów do norm zalecanych przez producenta. Na tym etapie stosuje się też mycie ultradźwiękowe. Po oczyszczeniu oraz ewentualnej wymianie części lub ich naprawie dokonuje się ponownego montażu turbosprężarki. W niektórych przypadkach dokonuje się również regulacji układu sterowania, a w każdym przypadku przeprowadza się test sprawności.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz