Artykuł sponsorowany

Dlaczego wyważanie kół jest ważne i kiedy należy je wykonać?

Dlaczego wyważanie kół jest ważne i kiedy należy je wykonać?

Jedną z usług, jakie oferują kierowcom warsztaty samochodowe, jest profesjonalne wyważanie kół. Stanowi ono samodzielną ofertę lub może być połączone w pakiet z wulkanizacją i wymianą opon. Ta pozornie prosta czynność ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy samochodem. Na czym ona polega i kiedy warto wybrać się do warsztatu, aby skorzystać z takiej usługi?

Ustawienie kół a parametry jazdy

Bezpieczeństwo jazdy samochodem zależy od wielu elementów. Decyduje o nim sprawny układ kierowniczy, hamulcowy, ale również dobór odpowiednich felg i opon oraz właściwe wyważenie kół. Osoby, które jeżdżą samochodami wyłącznie w charakterze pasażerów nie wiedzą, że nawet niewielkie zmiany w rozkładzie masy koła mogą skutkować poważnymi problemami w prowadzeniu pojazdu. Wpływają na to ogromne prędkości obrotowe oraz działające na koła siły odśrodkowe.

Koło obraca się podczas jazdy wokół centralnego punktu, jakim jest miejsce połączenia z osią. Jego prawidłowa praca będzie możliwa tylko wtedy, gdy we wszystkich kierunkach zostanie zachowana jednakowa masa. W trakcie eksploatacji zarówno felgi, jak i ogumienie ulegają zużyciu. Efektem są zmiany w naturalnym rozkładzie ciężaru – często bardzo niewielkie, ale znaczące dla trakcji i prowadzenia pojazdu.

Aby zapobiec problemom w takich sytuacjach, konieczne jest wyważenie kół, które wykona profesjonalny warsztat Maciej Zawadzki. Przedsiębiorstwo handlowo-usługowe Vimac. To standardowa usługa, realizowana przez większość warsztatów samochodowych, które dysponują odpowiednim wyposażeniem. Polega ona na sprawdzeniu rozłożenia masy wokół osi obrotu za pomocą specjalistycznej wyważarki oraz dociążenia lżejszych stref specjalnymi klockami. Zależnie od rodzaju felg (aluminiowych lub stalowych) mocuje się je wkrętami lub przykleja.

Jak rozpoznać, że koło wymaga wyważenia?

Wyważanie kół powinno się wykonywać profilaktycznie w wielu sytuacjach, jednak istnieją takie okoliczności, które wymagają wykonania tej czynności niezwłocznie. Aby je rozpoznać, konieczne jest obserwowanie parametrów jazdy oraz fizyczna ocena ogumienia. Jednym z typowych objawów złego wyważenia jest pojawienie się drgań kierownicy przy prędkości 100-120 km/h. Drgania te są przenoszone z przednich kół samochodu. Natomiast o nieprawidłowym wyważeniu tylnej pary może świadczyć zarzucanie tyłu pojazdu lub lekkie wibracje karoserii. Typowym objawem jest też nierównomierne zużywanie bieżnika opon oraz zmiana charakteru szumu opon podczas jazdy.

Kiedy należy przeprowadzić wyważenie kół?

Specjaliści z warsztatów samochodowych wskazują na kilka sytuacji, w których przeprowadzenie wyważenia kół jest nie tyle konieczne, co zalecane. Wizyta w warsztacie przyda się, jeśli:

  • doszło do stłuczki lub kolizji drogowej,
  • koło samochodu wpadło w duże zagłębienie,
  • pojazd jeździł po nierównej, wiejskiej drodze,
  • następuje wymiana opon lub kół przed kolejnym sezonem,
  • zauważalna jest jakakolwiek zmiana trakcji pojazdu,
  • pojawią się drgania i wibracje kierownicy,
  • pojawią się nietypowe szumy i dźwięki generowane przez koła,
  • pojawi się nierównomierne zużycie ogumienia.

Zgodnie z zasadą, że lepiej dmuchać na zimne, warto przeprowadzić również taki zabieg przed każdym wyjazdem w dłuższą trasę.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz