Artykuł sponsorowany

Akumulator bezobsługowy czy obsługowy? Jaki wybrać?

Akumulator bezobsługowy czy obsługowy? Jaki wybrać?

Akumulatory samochodowe to urządzenia służące do rozruszania silnika spalinowego poprzez odpowiedni przepływ prądu elektrycznego. Warto wiedzieć, że każdy akumulator ma swoje określone parametry, dlatego wybór tego idealnego nie powinien pozostać wyłącznie w naszej gestii, lecz odbyć się po konsultacjach z profesjonalnym dystrybutorem akumulatorów. To od niego dowiemy się, czy powinniśmy zastosować akumulator bezobsługowy czy obsługowy.

Akumulator obsługowy

Najczęściej kupowanym rodzajem akumulatorów w takich punktach sprzedaży akumulatorów i ich wymiany jak Miś. PPUH. G. Kościak są akumulatory obsługowe. Charakteryzują się one koniecznością wymiany płynu elektrolitowego, który jest wodnym roztworem kwasu siarkowego. Płyn ten pod wpływem pracy paruje, a niekiedy również wycieka, dlatego bardzo ważne jest jego stałe uzupełnianie. Poziom elektrolitów w akumulatorze reguluje się poprzez dodanie wody destylowanej. Warto wiedzieć, że akumulatory obsługowe są bardzo żywotne i wydajne, jeśli kierowca kontroluje poziom płynu – norma poziomu płynu jest wskazana na obudowie urządzenia. W przypadku pełnego rozładowania (wyparowania lub rozlania) płynu elektrolitowego może dojść do zakwaszenia akumulatora, co znacznie zmniejszy jego późniejszą efektywność lub też trwale go uszkodzi.

Akumulator bezobsługowy

Drugim typem akumulatorów są akumulatory bezobsługowe. To one podbijają rynek, a dystrybutorzy zajmujący się sprzedażą akumulatorów oferują je w bardzo przystępnych cenach. Akumulatory te wyróżnia brak konieczności dokonywania stałej obserwacji płynu elektrolitowego oraz jego wymiany. Konstrukcja urządzenia pozwala bowiem na przywrócenie wyeksploatowanej cieczy jej pierwotnego stanu. Akumulatory bezobsługowe mają bardzo niski stopień parowania, a budowane są najczęściej z płytek z takich tworzyw jak stop ołowiu z wapniem lub ołowiu z wapniem i srebrem. Warto pamiętać, że akumulator bezobsługowy nie wymaga dodawania wody destylowanej wtedy, kiedy jest on prawidłowo eksploatowany, m.in. ma prawidłowy układ ładowania, czystość elementów (klem) i działa w odpowiedniej temperaturze otoczenia (nie należy pozwolić na przegrzanie lub wychłodzenie akumulatora bezobsługowego).

Jak dobrać akumulator do własnego samochodu?

Podstawowymi wyznacznikami są ilość miejsca przeznaczona na akumulator – podstawa dla akumulatora – a także ilość potrzebnej energii elektrycznej. Każdy model samochodu ma określony model akumulatora, jaki może być w nim zastosowany – wyrażone jest to w amperogodzinach. Bardzo ważne jest także określenie biegunowości akumulatora (czy z lewej, czy z prawej strony ma biegun dodatni czy ujemny).  Starajmy się również wybierać modele od najlepszych producentów akumulatorów, takich jak między innymi Exide, Centra, Deka, Varta, Yuasa, Fiamm czy Bosch.

Opracowanie:
Dzierżoniów, Szkolna 5
Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz