Co zabrać na wakacje nad morzem?

Co zabrać na wakacje nad morzem?

Długo wyczekiwany urlop zbliża się wielkimi krokami, więc czas pomyśleć o spakowaniu walizki. Często pospieszne pakowanie kończy się tym, że połowa rzeczy zostaje w domu. Zastanawiasz się, co wziąć na wakacje nad morzem? Wybierasz się na wczasy z dzieckiem i obawiasz się, że o czymś zapomnisz? Sprawdź wakacyjny niezbędnik i przygotuj listę potrzebnych rzeczy.

Strony www Strony www

Dlaczego warto spędzić wakacje nad morzem?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że warto wybrać wakacje nad Morzem Bałtyckim. Choć pogoda nie zawsze dopisuje, nad morzem na turystów czeka wiele atrakcji. Z badania „Morze czy góry?”, które zostało przeprowadzone przez IMAS International na zlecenie Towarzystwa Ubezpieczeń Europa, wynika że aż 88% Polaków planuje w tym roku przynajmniej 4-dniowy urlop.

Większość osób biorących udział w badaniu zdecydowało, że te wakacje spędzi w kraju (64%), a najwięcej wybiera się właśnie nad morzem. Połowa spośród badanych planuje wczasy nad Bałtykiem.

Wśród nadmorskich miejscowości trudno wybrać najlepszą i najbardziej popularną. Turyści chętnie wybierają zarówno Władysławowo, jak i Krynicę Morską. Dobrym pomysłem na tegoroczne wczasy nad morzem może być urlop w Trójmieście. Warte zobaczenia są liczne zabytki architektury w Gdańsku.  

Co spakować na wakacje nad morzem?

Pakowanie nie należy do ulubionych czynności, szczególnie jeśli mamy dużą rodzinę. Często zapominamy o kilku rzeczach, kupujemy je na miejscu i przy okazji przepłacamy. Sprawdź listę, co wziąć na wakacje nad morze:

  • Odzież – i nie chodzi tu tylko o letnie koszulki, sukienki i szorty. Jadąc nad morze, nawet w lecie trzeba przygotować się na każdą pogodę. Do walizki spakuj ciepłą bluzę, długie spodnie i kurtkę przeciwdeszczową. Nie zapomnij też o piżamie i dodatkowej parze bielizny na wszelki wypadek.
  • Klapki – do torby wrzuć zarówno klapki, jak i obuwie sportowe, które przyda się na dłuższe wycieczki i w razie niepogody.
  • Strój kąpielowy – a najlepiej dwa, by mieć drugi na zmianę.
  • Kosmetyki i leki – przed wyjazdem sprawdź, czy lekarstw wystarczy w czasie całego pobytu lub ewentualnie idź po receptę. Warto do plecaka wrzucić mokre chusteczki lub płyn antybakteryjny.
  • Okulary przeciwsłoneczne – koniecznie z filtrem. Lepiej nie kupować pierwszych lepszych okularów na nadmorskim deptaku.
  • Krem z filtrem – ochrona przed słońcem to podstawa. Krem z poprzednich wakacji lepiej wyrzucić i kupić nowy. Warto wziąć też balsam po opalaniu. Jeśli jednak przesadzisz ze słońcem, dowiedz się, co na poparzenia słoneczne jest najlepsze.
  • Kapelusz lub czapka – w upalne dni chroń głowę.
  • Akcesoria plażowe – zabierz ręcznik, koc i parasol plażowy. Parawan, obiekt żartów i symbol polskich plaż, też może się przydać.
  • Piłka plażowa – opalanie może się znudzić, dlatego nie zapomnij o akcesoriach sportowych.
  • Ładowarka do telefonu i aparatu – przed podróżą zrzuć zdjęcia na komputer.

Warto sprawdzić też stan sprzętu sportowego, jeśli zabieramy ze sobą np. ponton czy deskę do pływania. Wcześniej zarezerwuj noclegi, możesz wybrać np. hotel w Gdańsku.

Co zabrać na wakacje nad morzem z dzieckiem?

Jeśli wybierasz się na wakacje nad morzem z dzieckiem, musisz pamiętać o kilku niezbędnikach. Oprócz odpowiednich ubrań na każdą pogodę, sprawdź, co koniecznie trzeba spakować do walizki:

  • Apteczka – nie zapomnij o tabletkach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, weź witaminę C, lek na biegunkę, chorobę lokomocyjną i alergię, probiotyk oraz plastry z opatrunkiem. Spakuj też książeczkę zdrowia dziecka.
  • Krem z wysokim filtrem – jeśli wybierasz wakacje nad morzem, szczególnie zadbaj o wrażliwą skórę dziecka.
  • Środek na komary – weź środki chroniące przed owadami, a także żel po ugryzieniu. Dobrym pomysłem jest moskitiera do wózka.
  • Zabawki plażowe – grabki, foremki, wiaderko, może przydać się też namiot plażowy.

Jak tanio spędzić wakacje nad morzem?

Trudno znaleźć odpowiedź na pytanie o tanie wakacje nad morzem, bo wszystko zależy od standardu, jakiego oczekujemy. Oszczędzić możemy na noclegach czy jedzeniu. Jeśli wybierzemy pokoje z aneksem kuchennym możemy we własnym zakresie przygotowywać posiłki. Jeśli nie zależy nam na luksusach, warto poszukać tańszych noclegów. Z drugiej strony wyjątkowo tanie pokoje mogą okazać się kompletną klapą i zepsuć nam cały wyjazd.

Jeśli nie chcesz rozczarować się noclegiem, warto wcześniej sprawdzić, czy wybrane kwatery mają licencję i działają legalnie. Takie informacje uzyskasz w systemie Centralnej Ewidencji i Wykazów w Turystyce prowadzonym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Możesz również sprawdzić firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Nie zaszkodzi też poszukać informacji w internecie i sprawdzić opinie innych turystów. Mamy wtedy większą gwarancję, że wypoczynek nad morzem będzie udany.

By zaoszczędzić, warto dobrze się spakować, by nie kupować kolejnych rzeczy na miejscu. Miejscowi sprzedawcy wykorzystują takie okazje i w czasie sezonu oferują, np. akcesoria plażowe w wyższych cenach.

Źródło: Badanie „Morze czy góry?” zostało zrealizowane w maju 2017 r. na zlecenie TU Europa przez IMAS International z wykorzystaniem ankiety internetowej CAWI na próbie 502 polskich internautów w wieku od 15 do 64 lat. Próbę rozszerzono o tzw. boost, składający się z 319 osób zamierzających wyjechać w góry i 305 osób zamierzających wyjechać nad morze.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
4.3
Komentarze
Dodaj komentarz