Ślub cywilny bez tajemnic. Formalności, opłaty i możliwości

Ślub cywilny bez tajemnic. Formalności, opłaty i możliwości

Małżeństwo to niezwykle ważny krok w życiu każdego człowieka. Zobowiązania, ale i oparcie, przyrzeczenie miłości i wierności po wieki wieków. Dwoje ludzi, którzy składają sobie takie przysięgę najczęściej decyduje się dzielić ten moment z najbliższymi i obchodzić go w niezwykle uroczysty, podniosły sposób. Prawnie istnieją dwie możliwości zawarcia małżeństwa – ślub konkordatowy i ślub cywilny. Sprawdź, jak wygląda uroczystość przed urzędnikiem stanu cywilnego. Poznaj najważniejsze formalności i koszty. 

Strony www Strony www

Czym jest ślub cywilny? 

Według polskiego prawa ślub państwowy musi zostać przeprowadzony na zasadach dyktowanych przepisami, w stosownym urzędzie stanu cywilnego. „Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie obecni złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński” – wspomina Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. (Kodeks rodzinny i opiekuńczy).

Niemniej osoby wyznania katolickiego – lub innego związku wyznaniowego – preferujące ślub kościelny, gdzie akt małżeństwa zawiera się przed Bogiem, mogą zawrzeć małżeństwo uznawane przez prawo. Jest to możliwe dzięki podpisanej w 1998 roku ustawie konkordatowej, według której po dopełnieniu kilku formalności uroczystość, zawierana wyłącznie w Kościele, staje się respektowana przez państwo i zostaje wpisana w akta stanu cywilnego. W przypadku takiego ślubu, zwanego konkordatowym, część formalności dopełnia duchowny, a nie urzędnik stanu cywilnego.

Kto i gdzie może zawrzeć ślub cywilny? 

Według polskiego prawa związek cywilny mogą zawrzeć osoby, które ukończyły 18 lat, lub po orzeczeniu sądu również kobiety, które ukończyły dopiero 16 lat.

Standardowa procedura ślubu cywilnego przeprowadzana jest w urzędzie stanu cywilnego, czyli jednostce organizacyjnej wchodzącej w skład urzędu gminy. Od niedawna, po uzyskaniu wcześniejszej zgody od kierownika urzędu, uroczystość ślubna może nastąpić w każdym innym miejscu, które pozwala na z zachowanie uroczystego charakteru oraz zapewnia bezpieczeństwo urzędnikowi udzielającemu ślubu i gościom (ta opcja jest płatna, a opłata administracyjna za ślub cywilny poza urzędem wynosi 1 000 zł).

Dodatkowym obostrzeniem w przypadku ceremonii państwowej jest konieczność obecności dwóch pełnoletnich świadków, przy których para młoda składa oświadczenie o zawarciu związku.

ślub cywilny

Opłaty związane ze ślubem cywilnym

Zastanawiasz się, ile kosztuje ślub państwowy? Wszystkie obciążenia finansowe reguluje ustawa. Przewiduje ona kilka opłat skarbowych, w tym jedną podstawową, a dwie uzależnione od chęci małżonków. Opłaty uiszcza się zazwyczaj przed zawarciem związku, w chwili składania dokumentów, najczęściej gotówką.

Do najważniejszych opłat za ślub cywilny zaliczamy:

  • opłatę skarbową za sporządzenie aktu małżeństwa – 84 zł; 
  • koszt uzyskania zezwolenia na skrócenie terminu oczekiwania na zawarcie związku małżeńskiego – 39 zł;
  • cena za przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem USC – 1000 zł. 

Termin ślubów cywilnych

Przeważnie Urzędy Stanu Cywilnego wyznaczają konkretne daty, kiedy śluby państwowe są udzielane. Istnieją jednak odstępstwa od tych wyznaczników udzielane na prośbę zawierających związek i z powodu różnych okoliczności (np. choroby jednego z narzeczonych).

Formalnie ślub cywilny może być zawarty przed upływem miesiąca od dnia, kiedy narzeczeni, złożą pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie tego małżeństwa. Ponadto, zazwyczaj niezbędne dokumenty do zawarcia związku cywilnego przyjmowane są na pół roku przed datą planowanej uroczystości. Najlepiej jednak udać się osobiście do urzędu i porozmawiać z jego kierownikiem na temat możliwości udzielenia zaślubin. Inną formą uroczystości jest ślub humanistyczny. Sprawdź, czym jest, dla kogo i kto może go udzielić

Opracowanie:
Anna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz