Program Rozwoju Polski Wschodniej, co to takiego?

Program Rozwoju Polski Wschodniej, co to takiego?

Państwowy program rozwoju przeznaczony dla Polski wschodniej dobiega końca. Obecnie trwają podsumowania i rozliczenia, a Ministerstwo Rozwoju chwali się pierwszymi sukcesami. Co oznaczają takie inicjatywy dla regionów i czy warto brać je pod uwagę? 

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Pierwsze podsumowania

Blisko 2,4 tys. nowych miejsc pracy, pożyczki i poręczenia dla 2,9 tys. małych i średnich firm, nowocześniejsza infrastruktura, 21 szkół wyższych, 650 nowych i zmodernizowanych laboratoriów na uczelniach i w firmach, 423 sztuki taboru komunikacji miejskiej – to tylko niektóre efekty Programu Rozwoju Polski Wschodniej (PO RPW).

„Rozliczenia jeszcze trwają, ale już dziś możemy powiedzieć, że zakończyliśmy wszystkie projekty i wykorzystaliśmy blisko 10 mld zł na rozwój Polski Wschodniej” – powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. 

Program na finiszu 

Realizacja Programu Rozwój Polski Wschodniej dobiega końca. Ostatni rok wdrażania PO RPW był wyjątkowo wymagający, zarówno dla beneficjentów, jak i instytucji zaangażowanych w realizację programu. Aby w pełni wykorzystać alokację należało intensywnie monitorować realizację projektów oraz racjonalnie i sprawnie zagospodarować pojawiające się oszczędności. Pod koniec 2015 r. udało się wprowadzić kolejne, korzystne dla beneficjentów zmiany w wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków. Ponadto wolne środki programu przeznaczono na tzw. instrumenty zwrotne – przedłużono realizację projektu dotyczącego udzielania pożyczek i poręczeń mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom.

„W grudniu uzgodniliśmy z KE rozszerzenie „podstawy certyfikacji” programu, tj. kwoty wydatków od której Komisja nalicza i wypłaca Polsce środki UE w związku z realizacją programu, o środki przedsiębiorców wniesione do projektów jako wkład własny. Równie istotna była zgoda Komisji na podpisywanie umów o dofinansowanie w 2016 r. Zebraliśmy informacje o inwestycjach spełniających wymogi i kwalifikujących się do refundacji z PO RPW, aby w pełni zagospodarować możliwe oszczędności” – podkreślił wiceminister Hamryszczak.

Kwestią priorytetową pozostaje sprawna realizacja działań związanych z zamykaniem PO RPW, czyli przeprowadzenie kontroli na zakończenie realizacji projektów, zatwierdzenie wniosków o płatność końcową oraz przygotowanie dla KE dokumentów zamknięcia programu. Niezwykle ważne dla przyszłych działań, jest również przeprowadzenie rzetelnej oceny licznych efektów PO RPW.

Opracowanie:
Anna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży