Koncesja na alkohol. Jak ją uzyskać?

Koncesja na alkohol. Jak ją uzyskać?

Każdy, kto zamierza prowadzić sprzedaż napojów alkoholowych, musi otrzymać stosowne zezwolenie. Ilość pozwoleń oraz miejsca, w których mogą znajdować się punkty z alkoholem na sprzedaż, ustalają przepisy wprowadzane w danej gminie, zaś ogólne regulacje zamieszczone są w Ustawie z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Regulacje prawne

W sprawach koncesji na alkohol regulujące przepisy zawiera Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473 ze zm.). Natomiast te związane z decyzjami o pozwoleniach, ilością miejsc sprzedaży i wyznaczaniem terenu, na którym można alkohol sprzedawać i podawać, ustala dana gmina. 


Pozytywne decyzje o wydaniu zezwolenia uzależnia się od polityki Komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, które powinny działać w każdej gminie i kierować się wyznaczonymi limitami miejsc z podawanym alkoholem oraz ich stosowną lokalizacją. Liczba punktów sprzedaży, o których mowa w ust. 1, oraz usytuowanie miejsc sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych powinny być dostosowane do potrzeb ograniczania dostępności alkoholu, określonych w gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych – wspomina Uchwała z 26 października 1982 r.


Zezwolenia wydawane jest na czas określony, ale nie krótszy niż 4 lata, a w przypadku sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży nie krótszy niż 2 lata.


Rodzaje zezwoleń

W zależności od rodzaju asortymentu napojów wysoko procentowych, które mają być sprzedawane, należy starać się o określone zezwolenie wydawane oddzielnie dla każdego rodzaju alkoholu (piwo, wino, wódka). Zezwolenia, o których mowa w Ustawie z 26 października 1982 r., wydaje się oddzielnie na następujące rodzaje napojów alkoholowych

1) do 4,5 % zawartości alkoholu oraz na piwo 

2) powyżej 4,5 % do 18 % zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa)

3) powyżej 18 % zawartości alkoholu


Do kogo o zezwolenie?

Stosowny wniosek o wydanie koncesji na sprzedaż alkoholu należy skierować do odpowiedniego organu samorządowego, który rządzi terenem, na którym ma znaleźć się miejsce sprzedaży alkoholu. Pozwolenia wydaje: wójt, burmistrz lub prezydent miasta.


Co zawiera wniosek?

Pisemny wniosek o wydanie koncesji na sprzedaż alkoholu zawiera konkretne określone dane przedsiębiorcy oraz punktu sprzedaży, a także stosowne załączniki, które należy przedstawić podczas składania dokumentów (często wymagane są również ich kserokopie).

Podstawowe dane:

  • Oznaczenie rodzaju zezwolenia 
  • Oznaczenie przedsiębiorcy 
  • Siedziba i adres przedsiębiorcy
  • Numer w rejestrze przedsiębiorców lub w ewidencji działalności gospodarczej
  • Przedmiot działalności gospodarczej zgodnie z PKD 
  • Adres punktu sprzedaży
  • Adres punktu składowania napojów alkoholowych (magazynu dystrybucyjnego)
  • Określenie limitu oraz wnioskowany termin ważności zezwolenia

Wymagane dokumenty:

  • Zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub odpis z KRS, z którego wynika, że przedsiębiorca może, w ramach przedmiotu działalności, sprzedawać alkohol
  • Umowa najmu, użyczenia, dzierżawy lub akt własności do lokalu, w którym ma być prowadzona sprzedaż napojów alkoholowych
  • Pisemna zgoda właściciela lub administratora budynku, jeśli jest to budynek mieszkalny wielorodzinny
  • Decyzja państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, potwierdzająca, że punkt sprzedaży spełnia warunki sanitarne (o których mowa w art. 65 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. Nr 171, poz. 1225) 


Jakie terminy?

Po złożeniu prawidłowo wypełnionego wniosku o zezwolenie na sprzedaż alkoholu wydanie decyzji powinno nastąpić niezwłocznie. Decyzja może być zarówno negatywna, jak i pozytywna dla starającego się o koncesję. Zależy to od tego, jaka będzie merytoryczna ocena wniosku. Negatywna ocena merytoryczna skutkuje tym, że prezydent, wójt lub burmistrz wydaje decyzję o odmowie udzielenia zezwolenia.


Termin rozpatrzenia sprawy uzależniony jest od ewentualnych dodatkowych procedur. One jednak mają określony czas trwania. W przypadku, gdy wymagane jest postępowania wyjaśniające, sprawa powinna zakończyć się w ciągu miesiąca, zaś sprawy bardziej skomplikowane zobowiązują urząd do ich rozwiązania w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.


Inne terminy obowiązujące starającego się to 7 dni na uzupełnienie przez przedsiębiorcę wskazanych przez urząd dokumentów.


Chcesz poznać opłaty za koncesję na sprzedaż alkoholu? Czytaj Ile kosztuje koncesja na sprzedaż alkoholu? na pkt.pl.

Opracowanie:
Anna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
4.3
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży